We wtorek, 28 stycznia 2014 roku, odbyło się Walne Zebranie Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna. Prowadził je wiceprezes Towarzystwa – Marian Sokołowski, który po powitaniu uczestników zebrania poprosił o uczczenie minutą ciszy pamięci Anny Ewertowskiej – członkini TPT, zmarłej w ubiegłym roku. Następnie Władysław Ruks – w zastępstwie nieobecnej z powodu choroby prezes Lucyny Bełch – odczytał sprawozdanie z działalności TPR w latach 2012-2013.
Po dyskusji nad sprawozdaniem i programem działania przystąpiono do wyboru prezesa i nowego Zarządu Towarzystwa. W trakcie głosowania jednomyślnie wybrano Annę Milewską, powierzając jej funkcję prezesa TPR. W skład nowego Zarządu weszli: Lucyna Bełch, Teresa Brączewska, Róża Cieciura, Czesław Gruszka, Kazimierz Gruszka, Elżbieta Milewska, Franciszek Milewski, Ewa Mroczyk, Wiesław Płotkowiak, Lidia Rębisz, Władysław Ruks, Janina Ruta, Marian Sokołowski, Leon Wiese. Dokonano też zmian w Komisji Rewizyjnej, do której weszli: Aleksandra Krajecka, Edmund Dycha, Maria Szatkowska. W Sądzie Koleżeńskim zasiadać teraz będą Danuta Pioch, Janina Wiese i Wacława Olenderska.
Nowa prezes – Anna Milewska podziękowała za wybór i zaufanie. Obiecała kontynuację rozpoczętych zadań (np. spotkania tematyczne, opracowanie biogramów zasłużonych rogoźnian, sfinalizowanie wydania powojennych wspomnień doktora Stanisława Waliszewskiego). Obiecała też organizowanie wrześniowych wycieczek regionalnych po Wielkopolsce.
Podczas zebrania padła propozycja zorganizowania w tym roku wycieczki do Gniezna (zwiedzanie m.in. Muzeum Początków Państwa Polskiego i Katedry) i na Lednicę. Marian Sokołowski poinformował też o możliwości dołączenia się członków TPR do uczestników wycieczki Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP. Wycieczka ta odbędzie się 24 maja 2014 r. (sobota) do Lusowa. Tam znajduje się wiele pamiątek z Powstania Wielkopolskiego. W latach 1920-1937 w Lusowie mieszkał dowódca Powstania Wielkopolskiego – gen. Józef Dowbór-Muśnicki. Na cmentarzu znajduje się Jego grób, a także tablice poświęcone córkom generała: Agnieszce – rozstrzelanej w Palmirach oraz Janinie – zamordowanej w Katyniu. Osoby, które chciałyby uczestniczyć w tej wycieczce, mogą zgłaszać się do p. Wandy Grześ – do 30 marca br.
Podczas Walnego Zebrania dyskutowano o pilnej potrzebie rewitalizacji zabytków Rogoźna. Dotyczy to szczególnie tzw. Starego Miasta. Temat ten poddała pod dyskusję Aleksandra Krajecka. Rogoziński historyk – Władysław Ruks podkreślił konieczność wystosowania w tej sprawie pisma do Rady Miejskiej.
Podczas styczniowego zebrania trzy osoby złożyły deklarację członkowską, powiększając w ten sposób grono członków Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna. Nowe członkinie to: Wanda Grześ, Elżbieta Kaniewska oraz Beata Korybalska.
Zebranie zakończono utworzeniem kręgu i wspólnym odśpiewaniem kolędy „Przybieżeli do Betlejem pasterze”.
(E.M.)