13 listopada 2014 roku Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu zorganizował konferencję „Pamiętamy! Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 „Zwykli – niezwykli bohaterowie powstania wielkopolskiego upamiętnieni w nazwach ulic Wielkopolski”.
Adresatem konferencji byli nauczyciele i dyrektorzy wszystkich typów szkół Wielkopolski, a celem popularyzacja wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Konferencję otworzyła Ewa Superczyńska - dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, a następnie głos zabrali:
prof. UAM dr hab. Zbigniew Pilarczyk, prorektor UAM z wykładem „Postać Jarogniewa Drwęskiego”,
dr Marek Rezler „Zestawienie dwóch dowódców - Stanisława Taczaka i Józefa Dowbora Muśnickiego”,
dr Zdzisław Kościański z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego „Postacie Franciszka Ratajczaka i Leona Prauzińskiego”,
Eligiusz Tomkowiak z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego „Powstaniec, bohater ulicy Andrzej Kopa”.
Kolejnym punktem konferencji było wystąpienie przedstawicieli Zespołu Szkół w Parkowie, którzy na zaproszenie organizatorów mieli podzielić się doświadczeniami szkoły z realizacji działań związanych z Powstaniem Wielkopolskim w ramach dobrych praktyk.
Dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska przedstawiła bazę szkoły, jej osiągnięcia oraz inicjatywy edukacyjne jakie podejmuje placówka oświatowa w Parkowie. O Wieczornicy Powstańczej, Apelu Powstańczym oraz o „ocalaniu od zapomnienia” postaci powstańców z naszego regionu mówił historyk Krzysztof Działo. Na zakończenie o specyfice szkoły, o „zakręconej” parkowskiej szkole opowiedziała Dorota Mąderek.
Wystąpienie zostało bardzo ciepło przyjęte przez uczestników konferencji, którzy podziękowali prelegentom z Parkowa burzliwymi brawami gratulując pomysłów i inicjatyw.
Krzysztof Działo