Ostatnie 2 lata „AQUABELLIS” może zaliczyć do udanych. Od początku 2017 roku wdrażany jest przez Spółkę system radiowego odczytu wskazań wodomierzy, który w ciągu najbliższych 3 lat obejmie wszystkich klientów w Gminie Rogoźno. Do tej pory to rozwiązanie wdrożono w Józefinowie, Pruścach, Biniewie, Starym, Wojciechowie, Gościejewie, Karolewie, Studzieńcu, Owieczkach, Siernikach, Jaraczu, Kaziopolu, Cieślach, Marlewie, Laskowie, Wełnie, Grudnie, Nienawiszczu, Tarnowie oraz Budziszewku. System radiowy umożliwia zdalny odczyt wskazań wodomierza bez konieczności wejścia na teren nieruchomości. W przypadkach szczególnych istnieje także możliwość uzyskania informacji w Biurze Obsługi Klienta np. o historii dobowego poboru wody, ingerencji w układ pomiarowy czy awarii wodomierza. Uruchomienie radiowego odczytu wskazań wodomierzy było możliwe ponieważ Spółka w styczniu 2017 roku wprowadziła nowoczesny system finansowo-księgowy. Udogodnieniem dla klientów jest także możliwość wystawiania e-faktur, które po wypełnieniu deklaracji są przesyłane na wskazany adres mailowy. Zachęcamy do tego rozwiązania, które dodatkowo chroni nasze środowisko.
W roku 2018 Spółka zakończyła budowę kanalizacji sanitarnej w Józefinowie. Zakres inwestycji obejmował budowę sieci, montaż centralnego zbiornika nieczystości płynnych, przełączenie wszystkich nieruchomości do nowej infrastruktury oraz budowę punktu czerpania, który umiejscowiony jest w oddalonym od budynków miejscu. Nowo powstała inwestycja likwiduje ryzyko zanieczyszczania środowiska, w tym również eliminuje uciążliwe zapachy.
Spółka przeprowadziła przegląd i konserwację hydrantów przeciwpożarowych na terenie całej Gminy. Oprócz sprawdzenia technicznego stworzono ewidencję ze szczegółową lokalizacją urządzeń. Były przypadki w których hydranty ze względu na ich stan musiały być wymieniane na nowe. Ogólna ilość hydrantów przeciwpożarowych na terenie naszej Gminy przekracza liczbę 700.
W latach 2016 – 2018 rozbudowano wiejskie wodociągi w Kaziopolu, Jaraczu, Tarnowie, Cieślach, Parkowie oraz w Rogoźnie w ulicach: Łąkowa, Południowa, Kwarcowa, Diamentowa, Skrajna, Boczna, Szeroka, Twardeckiego. Jednym z najważniejszych zadań była budowa w 2017 roku sieci wodociągowej w Międzylesiu łączącej wodociągi dwóch stacji uzdatniania wody Rogoźno i Słomowo. Powstanie tego połączenia było warunkiem, który umożliwił, realizowaną obecnie, kompleksową modernizację stacji uzdatniania wody w Słomowie. Oprócz sieci wodociągowych Spółka wybudowała kilka odcinków sieci kanalizacyjnych np. w Parkowie czy Rogoźnie w ulicach Leśna, Olchowa, Poprzeczna, Spokojna.
W 2017 roku została podpisana przez Zarząd Spółki i Samorząd Województwa Wielkopolskiego, umowa o przyznaniu pomocy finansowej na przebudowę stacji uzdatniania wody w Gościejewie i Słomowie wraz z przebudową odcinków wodociągu w Tarnowie oraz przebudowę istniejącej oczyszczalni ścieków w Parkowie wraz z sieciami kanalizacji sanitarnej. Całkowita wartość nakładów wyniesie ponad 4,8 mln zł, a kwota dofinansowania przekracza 1,6 mln zł. Wsparcie inwestycji odbywa się w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014 – 2020. W chwili obecnej wykonawcy kończą prace, jeszcze w miesiącu kwietniu nastąpią odbiory końcowe. Inwestycja ta jest na dzień dzisiejszy największą i jedną z najważniejszych, której zrealizowanie wpłynie na poprawę komfortu życia mieszkańców Gminy Rogoźno.
tekst: A. Kaczmarek