Niedziela 14 czerwca 2020 | Imieniny: Bazylego, Elizy
22.04.2014
Medalista z Soczi Jan Szymański w Parkowie
Po raz kolejny zapłonął znicz w olimpijskim Parkowie. 12 kwietnia w miejscowym Zespole Szkół zorganizowany został VI już Integracyjny Dzień Olimpijski, którego celem była inauguracja Dni Olimpijczyka, integracja dzieci i młodzieży z osobami niepełnosprawnymi oraz popularyzacja biegania wśród młodzieży szkolnej. Organizatorzy nie zapomnieli również o 120 rocznicy powstania MKOl-u. Mając jeszcze przed oczyma sukcesy naszych sportowców w Soczi, wszyscy z zaciekawieniem czekali na rozpoczęcie zabawy, której współorganizatorem było w tym roku Stowarzyszenie „Parkowianka”.
Z samego rana w sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie z Parkowa, Rogoźna, Kowanówka i Wiardunek, aby spotkać się z najprawdziwszymi gwiazdami polskiego sportu: Zbigniewem Rachwalskim (jeden z najwybitniejszych polskich hokeistów na trawie, 215-krotny reprezentant Polski, trener Pocztowca Poznań, olimpijczyk z Moskwy), Ireneuszem Goldą (mistrz i rekordzista Polski w rzucie młotem, olimpijczyk z Moskwy) i Andrzejem Popą (sprinter, trzykrotny srebrny medalista MEJ 1985-1987). Jednak największe zainteresowanie wzbudzili nasi bohaterowie z igrzysk w Soczi: brązowy medalista w łyżwiarstwie szybkim Jan Szymański i uczestniczka igrzysk paraolimpijskich Anna Ogarzyńska (występowała tam jako przewodnik Macieja Krężela, który zajął dwa razy 5 miejsce). Zgromadzeni z zainteresowaniem słuchali opowieści sportowców, a następnie oblegli stolik gdzie siedzieli, zbierając autografy na folderach przygotowanych przez organizatorów. Oczywiście najbardziej obleganym i pytanym gościem był Jan Szymański.
Później wszyscy przenieśli się na boisko szkolne gdzie rozpoczęła się główna część Dnia Olimpijskiego. Rozpoczęły go dziewczęta w biało-czerwonych strojach tańcząc do melodii „Biało-czerwoni”. Wiersz „Na start” wprowadził olimpijski nastrój, a piosenka „Nie jesteś sama” przypomniała, że olimpizm ma nas wszystkich połączyć.
Część oficjalną rozpoczęła dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska witając przybyłych gości, wśród których byli przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Hinz, burmistrz Bogusław Janus, wiceprzewodniczący RM Zbigniew Chudzicki, sekretarz gminy Iwona Sip-Michalska, Błażej Cisowski z UM, delegacja Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku z dyrektor Ewą Szczecińską, członkowie WTZ w Wiardunkach z Łukaszem A. Zarankiem, dyrektor SP nr 3 w Rogoźnie Iwona Rzańska, sołtysi Bożena Łabędzka, Bartosz Perlicjan i Jacek Janka, prezes Stowarzyszenia „Parkowianka” Ewa Szatkowska, Wanda Wiśniewska, przedstawiciele Rady Rodziców oraz drużyny uczniów z SP nr 3, Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 w Rogoźnie. Bardzo entuzjastycznie powitani zostali sportowcy.
W dalszej części dyrektor Maria Cisowska wspomiała o niedawno zakończonych zimowych igrzyskach w Soczi i jubileuszu 120-lecia MKOl. Mówiąc o sile olimpizmu pokreśliła: „Edukacja olimpijska – projekt edukacyjny, który realizujemy w naszej szkole - uzupełnia zadania i cele w dążeniu do osiągnięcia wszechstronnego ideału wychowania. Wartości olimpijskie przyjmujemy za wyznaczniki postępowania i ważny, obok innych drogowskaz życiowy. Wychowanie olimpijskie jest pomocnym instrumentem w wychowaniu dzieci i młodzieży.” Symbolicznego otwarcia uroczystości dokonał burmistrz Bogusław Janus wygłaszając tradycyjną formułę „Integracyjny Dzień Olimpijski uważam za otwarty”.
A potem nastąpiło to, czego wymaga ceremoniał olimpijski. Flagę olimpijską przyniesioną przez uczennice gimnazjum wciągnął na maszt Zbigniew Rachwalski, a furorę wzbudził biegnący ze zapalonym zniczemJan Szymański. Znicz zapalił Ireneusz Golda, a towarzyszyły temu dźwięki i słowa hymnu olimpijskiego oraz utwór „Znicz płonie”. Apel Olimpijskiego odczytała Anna Ogarzyńska wraz z Bartkiem - uczniem gimnazjum.
"W listopadzie ubiegłego roku zmarła profesor Zofia Żukowska. Była naszym przyjacielem, gorącą orędowniczką naszej szkoły. Pisała i mówiła o nas bardzo dużo na forum krajowym i międzynarodowym. To również dzięki niej przyznano nam w kwietniu 1994 roku Centralne Obchody Dni Olimpijczyka. To ona zmobilizowała nas do wzięcia udziału w konkursie ogólnopolskim „Promocja wartości fair play w sporcie i wychowaniu młodzieży”, w którym zajęliśmy 3 miejsce w Polsce." - powiedziała dyrektor Cisowska, a następnie wraz z Bogusławem Janusem i Zdzisławem Hinzem złożyła znicz pod portretem pani profesor.
Szesnastu zmarłych w ubiegłym roku sportowców-olimpijczyków, trenerów i działaczy olimpijskich przypomniał opiekun Klubu Olimpijczyka Krzysztof Działo. Znaleźli się wśród nich: K. Birula-Białynicki, E. Wagner-Bocian, G. Cieślik, M. Galiński, J. Jaskólski, M. Jeżak, M. Joachimowski, L. Kropp, W. Kuźmicki, A. Nowak, B. Przywarski, D. Sucheński, E. Szklarczyk, S. Szozda, P. Wala i prof. B. Woltmann. Symboliczny znicz pod portretami zmarłych ustawili wicedyrektor Danuta Talar-Soloch, Ireneusz Golda i Zbigniew Rachwalski.
Od trzech lat Klub Olimpijczyka w Parkowie przyznaje Dyplom Fair Play „za zwycięstwo nad sobą” dla osób, które nigdy się nie poddają i potrafią pokonać swoje słabości. W tym roku dyplom otrzymała Anna Ogarzyńska, która po zerwaniu wiązadeł krzyżowych nie załamała się i potrafiła znakomicie odnaleźć się w pracy ze sportowcami niepełnosprawnymi.
Najmilsza chwila dla uczniów nastąpiła pod koniec uroczystości, kiedy przyznano nagrody za konkursy zorganizowane w ramach Integracyjnego Dnia Olimpijskiego. Maria Cisowska z Janem Szymańskim i Bogusławem Janusem wręczyli nagrody za konkurs wiedzy olimpijskiej oraz konkurs plastyczny „Maskotki z Soczi”. Zwycięzcami konkursu wiedzy w kat. klas IV-VI SP zostali: Dominik Szymański, Jakub Kędziora i Gracjan Ignasiak, a w Gimnazjum: Dawid Korybalski, Kamil Steinke, Jarosław Uwarow i Klaudia Czerwińska. W konkursie na najlepszą maskotkę z Soczi w kategorii klas O-III zwyciężyli: Jakub Kulka, Jakub Mroczyński, Dominika Szymańska, Gabriela Tulka, Michał Janka i Kacper Perlicjan, a specjalne wyróżnienie za maskotki w kategorii Gimnazjum otrzymali Marcelina Bejma i Jarosław Uwarow.
Na zakończenie sportowcy otrzymali specjalne podziękowania oraz legitymacje honorowe Klubu Olimpijczyka. Członkami honorowymi klubu zostali też Zdzisław Hinz, Ewa Szatkowska, Joanna Napierała, Iwona Rzańska i Błażej Cisowski. Po tym miłym akcencie wszyscy połączyli się w jeden wielki krąg przy dźwiękach „Amigos para siempre”.
Nauczyciele Zbigniew Chudzicki, Krzysztof Przybylski i Szymon Wojciechowski przygotowali trasę biegu od 200 do 600 m, którą pokonali wszyscy uczestnicy naszej zabawy zgodnie z dewizą barona de Coubertina „nie zwycięstwo, lecz udział”. Każdy biegacz otrzymał dyplom i numer uprawniający do wzięcia udziału w loterii fantowej. Po losowaniu i skonsumowaniu kiełbasek każdy mógł wziąć udział w konkurencjach sprawnościowych w ramach festynu nagradzanych słodyczami.
W tym miejscu organizatorzy pragną serdecznie podziękować sponsorom: Henrykowi Działo i Romanowi Ziała, OSP w Parkowie i Stowarzyszeniu „Parkowianka” (wsparcie finansowe), którzy pomogli zorganizować to wspaniałe wydarzenie. Warto dodać, że nie mogłoby się ono udać, gdyby nie zaangażowanie całego grona pedagogicznego. Wprawdzie znicz zgasł już w Parkowie lecz duch olimpijski na pewno tu pozostał, bo wszyscy już umawiali się na następne spotkania.
Krzysztof Działo, fot. Błażej Cisowski, Marzena Działo
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.