Już od 10 lat nauczyciel Gimnazjum Nr 1 Danuta Karolak jest głównym inicjatorem i organizatorem wymiany młodzieży z Polski i Niemiec. W tym roku udało się zaprosić do tego dużego przedsięwzięcia stronę ukraińską. W dniach od 17 do 23 sierpnia w Gimnazjum nr 1 gościło 51 osób: 17 Niemców, 10 Ukraińców i 24 Polaków.
Nad całością czuwała i wszystkie punkty programu koordynowała Danuta Karolak z dużą pomocą Mirosławy Niemier - emerytowanego nauczyciela. Podobnie jak w/w opiekunowie w ramach wolontariatu, tym razem kilku nauczycieli spośród Grona Pedagogicznego G1 wyraziło chęć pomocy organizatorom wymiany nad opieką młodzieży. Byli to następujący nauczyciele: M. Zygadło, B. Stępień, M. Siwak, E. Jóźwiak i K. Fudziński. Należy wspomnieć, że D. Karolak od dawna zabiegała o fundusze na zorganizowanie wymiany, pozyskała też wielu sponsorów. Przez miniony okres 10 lat zostało zorganizowanych wiele spotkań młodzieżowych zarówno na terenie Niemiec, czy u nas w Rogoźnie. Jak wszystkie poprzednie i to spotkanie mogło się odbyć tylko dzięki dofinansowaniu z Fundacji Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży, i tym razem nasza FUNDACJA nie zawiodła. Stąd program zajęć był bardzo bogaty i różnorodny.
Goście z zagranicy odwiedzili Nadleśnictwo w Obornikach, zwiedzali prężnie działającą w Europie, a nawet w świecie, firmę DENDRO w Rogoźnie, podziwiali Stary Rynek w Poznaniu, spędzili cały dzień na Termach Maltańskich, zwiedzali Muzeum Regionalne w Rogoźnie, odwiedzili miejsca pamięci - cmentarz w Rożnowicach, rogoziński cmentarz ewangelicki, byli pod krzyżem Katynia i Sybiru oraz przy pomnikach Powstańców Wielkopolskich i Wolnej i Demokratycznej Polski. Uczestnicy wymiany gościli w Urzędzie Miejskim w Rogoźnie i spotkali się z władzami naszego miasta. Skorzystali z atrakcji basenu w Wągrowcu oraz parku wspinaczkowego w Obornikach. Całodniowy pobyt w parku był wypełniony wieloma zadaniami nie tylko wspinaczkowymi.
Na sportowo i wesoło bawili się na terenie gospodarstwa agroturystycznego w Kiszewie, jeżdżąc konno, bryczką i grillując, nie zabrakło też integrujących zabaw przy muzyce, np. dyskoteka oraz zajęć sportowych na rogozińskim ORLIKU. Bardzo ciekawym punktem programu była kolacja "Trzech narodów". Grupa ukraińska przygotowała placki ziemniaczane - własnoręcznie dziewczyny tarły ziemniaki na tarce. Młodzież z Niemiec przygotowała kiełbaski zasmażane no i oczywiście frytki, ale niestety kupione gotowe w Tesco. Grupa polska przygotowała pierogi. Należy wspomnieć, że nadzienie to kapusta z grzybami przygotowana także przez uczestników, następne nadzienie to ser biały no i śliwki. Ogólnie "palce lizać".
Młodzież podczas tych zajęć świetnie bawiła się, a jeszcze bardziej była zadowolona podczas wspólnego spożywania wszystkich tych smakołyków. Zakończenie i podsumowanie wymiany miało miejsce podczas uroczystej kolacji w piątkowy wieczór, na którą licznie przybyli zaproszeni goście, między innymi burmistrz Rogoźna, przewodniczący Rady Miejskiej oraz radni Rady Miejskiej, współorganizatorzy oraz uczestnicy wymian w okresie minionych lat. W kolacji uczestniczył również drugi przewodniczący Klubu Europejskiego ks. diakon Julek Wawrzyniak.
Należy wspomnieć, iż Klub Europejski prężnie działa już od 11 lat. Podziękowaniom nie było końca. Opiekunowie strony ukraińskiej Vyacheslav Bonder i Ruslan Ostropolskyi na ręce D. Karolak przekazali dla Klubu Europejskiego piękny obraz wykonany z bursztynu. Na Radzie Pedagogicznej opiekun klubu Danuta Karolak przekazała prezent od strony ukraińskiej dyrektor Danucie Czechowskiej. Oddzielne podziękowanie należy się Bernardowi Bruno Meyer i Gesinie Thiele za zorganizowanie i opiekę nad grupą niemiecką no i oczywiście naszemu tłumaczowi Adamowi Malińskiemu - koordynatorowi współpracy polsko - niemieckiej na powiat Oborniki, zaś naszemu kochanemu panu Wernerowi życzymy dużo zdrowia. W prasie niemieckiej i ukraińskiej ukazały się już bardzo pochlebne artykuły nt. wymiany zorganizowanej przez stronę polską.
Uczestnicy wymiany, E. Józwiak, D. Karolak