Niedziela 14 czerwca 2020 | Imieniny: Bazylego, Elizy
05.11.2014
Dzień Edukacji Narodowej 2014
Tradycyjna gminna uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się w środowe popołudnie 15 października w sali widowiskowej RCK. Jak co roku przybyło na nią wielu aktywnych i emerytowanych nauczycieli i pracowników oświaty związanych ze wszystkimi placówkami oświatowymi funkcjonującymi na terenie gminy Rogoźno, aby w miłej i serdecznej atmosferze wspólnie obchodzić swoje wyjątkowe święto.
Dla każdego z uczestników uroczystości przygotowane było miejsce przy jednym z kilkunastu stołów, na wszystkich czekała też gorąca kawa i słodki poczęstunek. Uroczystość rozpoczął burmistrz Bogusław Janus, który powitał zaproszonych gości i złożył życzenia pracownikom oświaty, zwracając się do nich słowami – Kształcenie dzieci i młodzieży to trudne i odpowiedzialne zadanie. Kierując się myślą Janusza Korczaka, można powiedzieć: „Do wychowania dziecka potrzeba morza miłości i oceanu cierpliwości.” To wy odkrywacie pasje, talenty, inspirujecie i motywujecie do działania i rozwoju. Wasz profesjonalizm sprawia, że młodzi ludzie potrafią doskonale odnaleźć się w dorosłym życiu otwierając się nie tylko na współczesną Europę, ale i cały świat. Wysoka jakość kształcenia i poczucie bezpieczeństwa pomagają uczniom stawać się każdego dnia mądrzejszymi i lepszymi. Na zakończenie dodał: - Korzystając z dzisiejszej okazji w związku ze zbliżającymi się wyborami pragnę podziękować za 12 lat wspólnej pracy na rzecz środowiska oświatowego dyrektorom, nauczycielom, pracownikom oświaty, związkom zawodowym, rodzicom i uczniom oraz wszystkim tu zebranym. Myślę, że wspólnie z Radą Miejską potrafiliśmy zadbać o oświatę w gminie Rogoźno.
Po wystąpieniu burmistrza, życzenia pracownikom oświaty złożli też ks. prałat Jarosław Zimny, powiatowy koordynator współpracy polsko-niemieckiej Adam Maliński i Gustaw Wańkowicz z zarządu powiatu, a później na scenie zagościli uczniowie Szkoły Podstawowej w Pruścach oraz działające przy RCK zespoły taneczne Iskierki i Pa-Mar-Sze. Pierwsi przedstawili nieco w krzywym zwierciadle szkolne sprawy, co trafiło do licznych na sali pedagogów, wywołując oklaski i salwy śmiechu. A zespoły zaprezentowały się jak zwykle perfekcyjnie w układach tanecznych. Występom towarzyszyły wyświetlane na ekranie piękne zdjęcia wszystkich placówek oświatowych na terenie miasta i gminy. Za uświetnienie wydarzenia młodzież otrzymała wielką torbę cukierków, za którą odwdzięczyła się rozdając na widowni jabłka z życzeniami dla uczestników święta. Z kolei autorki programu artystycznego Renata Lewandowska, Małgorzata Lang i Izabela Polega otrzymały dyplomy z podziękowaniami.
Po zakończeniu części artystycznej głos zabrała prowadząca uroczystość dyrektor ZS Gościejewo, pełnomocnik Burmistrza ds. Oświaty Longina Pijanowska: - 14 października to święto wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty. Jest to dzień uhonorowania Komisji Edukacji Narodowej, pierwszej instytucji rządowej na ziemiach polskich, zajmującej się edukacją oraz reformą szkolnictwa. Kanclerz Jan Zamoyski w akcie fundacyjnym Akademii Zamojskiej napisał: Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie. Szanowni Nauczyciele, na was spoczywa szczególna odpowiedzialność. Od tego, jak wprowadzicie nasze dzieci na piękną, choć nie zawsze prostą, ścieżkę edukacji, zależy ich dalszy rozwój. Wielkie to wyzwanie.
Następnie przyszła tradycyjnie pora na wpis do Księgi Zasłużonych Pracowników Oświaty. W tym roku zaszczytu tego dostąpiła wieloletnia pracownica administracji ZS im. H. Cegielskiego Wanda Bardzik. Przed złożeniem podpisu Renata Tomaszewska – dyrektor szkoły, z której wyróżniona odeszła na emeryturę, odczytała jej życiorys. Z kolei burmistrz Bogusław Janus i przewodniczący RM Roman Szuberski wręczyli jej pamiątkowy dyplom i bukiet kwiatów w podziękowaniu za wieloletnią pracę.
W kolejnej części uroczystości złożono gratulacje nauczycielowi Gimnazjum nr 1 w Rogoźnie Krzysztofowi Fudzińskiemu, który w minionym roku szkolnym uzyskał tytuł nauczyciela dyplomowanego będący najwyższym stopniem awansu zawodowego.
Później dyrektor Longina Pijanowska zaprosiła na mównicę władze gminnego oddziału ZNP. Wiceprezes oddziału Grażyna Karoń poinformowała, że na wniosek ogniska ZNP w Zespole Szkół w Parkowie, dyrektor tej placówki Maria Cisowska otrzymała najwyższe wyróżnienie Związku Nauczycielstwa Polskiego – jednej z największych organizacji zawodowych w Polsce – Złotą Odznakę ZNP. Przyznano ją za całokształt zasług pani dyrektor. Odznakę wręczyli wspólnie Grażyna Karoń, nowa prezes oddziału ZNP Małgorzata Nowak i przedstawiciel ogniska w ZS Parkowo Zbigniew Chudzicki. Sala nagrodziła laureatkę wyróżnienia gromkimi oklaskami.
Na zakończenie wręczono jeszcze Nagrody Burmistrza dla nauczycieli i dyrektorów. W pierwszej grupie znaleźli się Małgorzata Białas (Przedszkole Parkowo), Wiesława Jadwiga Banasz i Katarzyna Zofia Frankowska (SP3 Rogoźno), Ewelina Baranowska (ZS Parkowo), Dawid Kalff (ZS Gościejewo), Stanisław Kozłowski i Katarzyna Zaranek (SP2 Rogoźno), Ludmiła Agnieszka Sawińska (Przedszkole nr 2 Rogoźno), Dariusz Zawiski (G1 Rogoźno) i Barbara Joanna Siwak (SP Budziszewko).
Z kolei nagrodzeni dyrektorzy, to: Małgorzata Bartkowiak (Przedszkole Parkowo), Danuta Czechowska (G1 Rogoźno), Maria Frankowska (SP Budziszewko), Maria Cisowska (ZS Parkowo), Anna Matoga (Przedszkole nr 1 Rogoźno), Iwona Gruszka (SP Pruśce), Lucyna Jurczyk (była dyrektor Przedszkola nr 2 w Rogoźnie), Iwona Rzańska (SP3 Rogoźno), Przemysław Kabat (SP2 Rogoźno), Longina Pijanowska (ZS Gościejewo) i Wiktor Jaworski (ZEAPO).
Ostatnią częścią niezwykle udanego wieczoru był V Koncert Chóru Kameralnego przy Stowarzyszeniu Absolwentów i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Przemysława II w Rogoźnie pod kierownictwem Hanny Jarmolińskiej.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.