W środę 28 czerwca 2017 r. Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Rogoźnie zorganizował obchody kolejnej rocznicy Poznańskiego Czerwca.
Poznański bunt był pierwszym w PRL-u strajkiem generalnym i demonstracją uliczną, które miały miejsce w końcu czerwca 1956 w Poznaniu. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, a samo wydarzenie było przez propagandę PRL bagatelizowane jako „wypadki czerwcowe” lub przemilczane. Strajk wybuchł rankiem 28 czerwca w tzw. czarny czwartek w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielskiego w Poznaniu (w latach 1949–1956 noszących nazwę Zakładów im. Józefa Stalina w Poznaniu – w skrócie ZISPO) i przerodził się w spontaniczny protest Wielkopolan przeciw władzy. Poznańskie powstanie zostało stłumione przez liczące ponad 10 tys. żołnierzy oddziały Ludowego Wojska Polskiego pod dowództwem wywodzącego się z Armii Czerwonej generała Stanisława Popławskiego.
Dziś spotkaliśmy się pod Pomnikiem Wolnej i Demokratycznej Polski by uczcić poległych, wspomnieć trudny czas powstania a wszystko to za sprawą młodych ludzi, uczniów Gimnazjum nr 1 im. Mazurka Dąbrowskiego w Rogoźnie, członków Szkolnego Klubu Europejczyka, którzy przypomnieli tamte czasy w trakcie części artystycznej. Po jej zakończeniu przybyłe delegacje złożyły symboliczne wiązanki kwiatów i znicze.
Na koniec Burmistrz Rogoźna Roman Szuberski podziękował przybyłym delegacjom oraz młodym ludziom za obecność, zapał do historii i patriotyczne postawy.