"Bom wszędzie cząstkę mej duszy zostawił" – ten cytat autorstwa polskiego wieszcza narodowego był hasłem przewodnim uroczystości z okazji 30-lecia istnienia Izby Pamięci w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Budziszewku, która odbyła się w środę 5 czerwca.
I rzeczywiście cząstka duszy jednego z najwybitniejszych Polaków z pewnością pozostała w Budziszewku, w którym przebywał on od 24 września 1831 roku korzystając z gościnności Józefa Łubieńskiego i jego żony Konstacji z Bojanowskich, osoby starannie wykształconej, znanej z talentu, dowcipu i urody, udzielającej się literacko i publicystycznie. Według krytyków literackich Konstancja była pierwowzorem Telimeny z „Pana Tadeusza”. Mickiewicz został ojcem chrzestnym córki właścicieli Budziszewka, a miejscowy kościół św. Jakuba i pałac Łubieńskich istniejące już w czasach pobytu wieszcza, gościły go w swych progach.
Uroczystość, w której wzięła udział społeczność szkolna i zaproszeni goście, rozpoczęła dyrektor Maria Frankowska. W swym przemówieniu podkreśliła, że 5 czerwca przypada dokładnie 30 lat od pamiętnego dnia w roku 1983, kiedy to Izba Pamięci gromadząca pamiątki związane z postacią Adama Mickiewicza i jego związkami z Budziszewkiem została uroczyście otwarta. Po niej głos zabrali emerytowani dyrektorzy szkoły Marian Sokołowski (1956-1991) i Janina Ruta (1991-1996), którzy podzielili się swoimi wspomnieniami dotyczącymi tworzenia Izby w pierwszej połowie lat 80-tych i początków bogatej budziszewskiej kolekcji. Z trzech wymienionych przemówień można wywnioskować, że Izba Pamięci była i jest oczkiem w głowie kolejnych dyrektorów budziszewskiej szkoły, co jest zresztą bardzo pozytywne, gdyż pielęgnowanie pamięci o Adamie Mickiewiczu stanowi cenny aspekt wychowawczy. Po emerytowanych dyrektorach okolicznościowe życzenia złożył burmistrz Rogoźna Bogusław Janus, który wręczył pani dyrektor bukiet kwiatów oraz proboszcz budziszewski ks. Grzegorz Kuliński i przedstawicielka Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Żelicach. Na koniec Maria Franowska odczytała list od społeczności Szkoły Podstawowej im. Franciszka Mickiewicza w ZS w Rożnowie.
Postać Adama Mickiewicza była motywem przewodnim przygotowanej przez uczniów części artystycznej. Po zakończonym oklaskami przedstawieniu goście odwiedzili Izbę Pamięci, a później zasiedli do smakowitego poczęstunku, który zorganizowała Rada Rodziców.
Błażej Cisowski, fot. Małgorzata Skwisz