W niedzielę 22 września w Rogoźnie odbył się niezwykle uroczysty jubileusz 135-lecia miejscowego Koła Pszczelarzy połączony z Regionalnymi Dożynkami Pszczelarskimi Wielkopolski Północnej.
Obchody podzielone zostały na trzy główne części. Pierwszą z nich była msza św. w gotyckiej farze p.w. św. Wita celebrowana przez dziekana dekanatu rogozińskiego ks. prałata Jarosława Zimnego. W trakcie liturgii poświęcony został nowy sztandar rogozińskich pszczelarzy zawierający po jednej stronie napisy „1878-2013 Koło Pszczelarzy w Rogoźnie”, a po drugiej herb i flagę miasta.
Po zakończeniu mszy pochód złożony z uczestników uroczystości, a prowadzony przez zespół taneczno-marszowy PA-MAR-SZE, Orkiestrę Dętą Rogozińskiego Centrum Kultury im. Edmunda Korybalskiego i liczne poczty sztandarowe kół pszczelarzy, przeszedł ulicami Rogoźna do Muzeum Regionalnego im. Wojciechy Dutkiewicz mieszczącego się w historycznym miejskim ratuszu. Tu otwarto wystawę czasową „135-lecie Koła Pszczelarzy w Rogoźnie”, o której opowiedział jeden z zasłużonych rogozińskich pszczelarzy Czesław Schilling.
Ekspozycję stanowi ponad 250 eksponatów pochodzących z okresu od połowy XIX wieku do czasów współczesnych, a należących do rogozińskich pszczelarzy i zbiorów własnych muzeum. Wśród prezentowanych przedmiotów są liczne dokumenty i fotografie (najstarsza z 1878 roku przedstawia komitet organizacyjny Towarzystwa Pszczelniczego w Rogoźnie) oraz sprzęt używany przez pszczelarzy dawniej i dziś w codziennej pracy w pasiece – różne typy uli, miodarki, transportówki, topiarki do wytopu wosku, poławiacze pyłku i wiele, wiele innych. Szczególne miejsce zajmuje kolekcja Alojzego Krzyśki ze Studzieńca (ule figuralne i płaskorzeźby o tematyce pszczelarskiej). Bogata i różnorodna wystawa zrobiła ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach jubileuszu.
Ostatnią częścią obchodów była poprowadzona przez Ryszarda Dworzańskiego gala jubileuszowa w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Rogozińskiego Centrum Kultury. Po wprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”, głos zabrał prezes Koła Pszczelarzy w Rogoźnie Zbigniew Dybek, który serdecznie powitał wszystkich przybyłych gości, a wśród nich prezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego Tadeusza Sabata, prezesa Wojewódzkiego Zw. Pszczelarskiego w Poznaniu Ryszarda Pilarskiego, prezesa RZP Wielkopolski Płn. w Chodzieży Walentego Pawłowskiego, prezesa RZP w Koninie Romana Kowalaka, samorządowców w osobach przewodniczącego Rady Miejskiej w Rogoźnie Zdzisława Hinza, burmistrza Rogoźna Bogusława Janusa i jego zastępcy Krzysztofa Ostrowskiego oraz reprezentującego powiat obornicki Gustawa Wańkowicza, a także delegacje kół z regionów poznańskiego i chodzieskiego.
Okolicznościowy referat opowiadający o historii rogozińskiego pszczelarstwa wygłosił Czesław Schilling, a następnie miał miejsce jeden z najważniejszych momentów uroczystości, w którym prezydent Tadeusz Sabat oficjalnie przekazał rogozińskim pszczelarzom nowy, piękny sztandar. W ceremonii wbijania symbolicznych gwoździ w drzewiec wzięli udział fundatorzy sztandaru: prezes RZP Chodzież Walenty Pawłowski, burmistrz Bogusław Janus, Jan Kapela, przedstawiciele firmy Rogstol oraz kół pszczelarzy w Wałczu i Pile, ponadto Maria Grewling, Maria Kachlicka, Jarosław Modlibowski, Jarosław Piskorek, Maria Górska i Janusz Andrzejewski, a także członkowie rogozińskiego koła: Marek Bukowski, Aniela i Andrzej Czarneccy, Tomasz Czarnecki, Grażyna i Zbigniew Dybek, Dyonizy Jamróz, Marian Kowalczuk, Piotr Lis, Roman Mazur, Romuald Miłostan, Maciej Paczyński, Stanisław Polcyn, Czesław Schilling i Zenon Wojtyński.
Uroczystość była znakomitą okazją do wręczenia licznych wyróżnień, odznaczeń i podziękowań. Najwyższe z nich, czyli odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymali Dyonizy Jamróz (koło Rogoźno) i Władysław Wicha (koło Szamocin). Statuetki pomnika ks. dr Jana Dzierżona nazywanego ojcem współczesnego pszczelarstwa trafiły do Jerzego Podbielskiego (koło Szamocin) i Stanisława Kaczmarka (koło Chodzież). Członkowie rogozińskiego koła wyróżnieni zostali odznakami Polskiego Związku Pszczelarskiego. Odznakę złotą otrzymali Marek Bukowski i Zenon Wojtyński, srebrną Andrzej Czarnecki, Andrzej Kubiak, Mikołaj Jurga, Andrzej Oleksy, Maciej Paczyński i Stanisław Piotr, a brązową Jerzy Brodala, Marian Kowalczuk i Stanisław Polcyn. Zasłużonym pszczelarzom i przyjaciołom koła wręczono również podziękowania i nagrody książkowe. Później głos zabrali przybyli goście, gratulując rogozińskim pszczelarzom dostojnego jubileuszu i składając najlepsze życzenia na następne lata. Jubileuszowe obchody zakończyły się wykładem dotyczącym chorób pszczół wygłoszonym przez dr inż. Monikę Fliszkiewicz z Zakładu Hodowli Owadów Użytkowych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Niedziela 22 września była dla wszystkich miłośników pszczelarstwa z Rogoźna i okolic dniem bez wątpienia wyjątkowym.
Błażej Cisowski