W niedzielę 17 czerwca na placu Karola Marcinkowskiego przed Muzeum odbył się XVII Jarmark na św. Wita. Kiedy zegar na wieży ratusza wybił godz. 13.00 na scenę weszli burmistrz Rogoźna Bogusław Janus, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Hinz i dyrektor Rogozińskiego Centrum Kultury Piotr Szturmiński, który powitał wszystkich zebranych na placu i życzył wielu niezapomnianych wrażeń, po czym Burmistrz uroczyście otworzył tegoroczny jarmark życząc słońca i dobrej zabawy.
Następnie na scenie rozpoczęły się występy dzieci i uczniów z przedszkoli i szkół z terenu gminy Rogoźno oraz zespołów działających przy Rogozińskim Centrum Kultury. W chwili otwarcia jarmarku niebo pokryte było chmurami i nawet zaczął kropić deszcz, ale w momencie, kiedy na scenę weszły dzieci z Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Rogoźnie w bardzo kolorowych strojach deszcz przestał padać i zaczęło się przejaśniać, a przy kolejnych wstępach zaświeciło słońce, które towarzyszyło nam już przez cały jarmark. Po przedszkolakach z Rogoźna na scenie prezentowali się kolejno: uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Budziszewku, dzieci z Przedszkola „Słoneczne Skrzaty” z Parkowa, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pruścach, uczniowie z Zespołu Szkół w Parkowie i Gościejewie, zespoły ISKIERKI i PA-MAR-SZE, uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Rogoźnie, chór „Echo” oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Rogoźnie.
Kilka minut po godz. 16.00 scena należała już do kapeli „Zza Winkla” z Nowego Tomyśla. Kapela koncertuje od 30 lat i swoimi piosenkami prezentuje kulturę i gwarę poznańską. Zebrana licznie publiczność doskonale się bawiła w rytmie skocznych utworów kapeli, które przeplatane były dowcipami opowiadanymi gwarą poznańską. Po trwającym blisko półtorej godziny koncercie rozpoczął się kolejny blok występów, który otworzyli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wiardunkach, następnie występ Agaty Zielińskiej z zespołem, uczniowie z Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Przemysława II w Rogoźnie, Zespół Śpiewaczy „Przemysław”, koncert Orkiestry Dętej RCK i występ zespołów TO MY.
Tegorocznemu jarmarkowi towarzyszyły specjalne stoiska nawiązujące do dawnych jarmarków. Można było zobaczyć z bliska jak pracuje kowal, własnoręcznie wykonać naczynie z gliny lub utkać kawałek tkaniny, popróbować pisać różnymi rodzajami piór, wykonać pieczęć lakową lub z wosku, spróbować swoich sił przy strzelaniu z łuku oraz zobaczyć jak wyrabia się średniowieczną kolczugę.
Jak każdego roku powodzeniem cieszyła się loteria jarmarkowa, która około godz. 20.00 zgromadziła spore tłumy na losowanie nagród. Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują wszystkim, którzy wsparli konkurs jarmarkowy przekazując nagrody.
Na zakończenie XVII Jarmarku na św. Wita odbył się koncert zespołu Justyna i Piotr, który trwał prawie do godziny 23.00. Zebrana bardzo licznie na placu publiczność doskonale się bawiła, a zespół długo nie mógł zejść ze sceny. Po zakończonym koncercie plac bardzo szybko opustoszał, a XVII Jarmark na św. Wita przeszedł do historii.
RCK