W poniedziałek 17 września przypadła 73 rocznica agresji Związku Radzieckiego na Polskę. W Rogoźnie okolicznościową uroczystość upamiętniającą to tragiczne w dziejach naszego kraju wydarzenie zorganizowało tradycyjnie rogozińsko-wągrowieckie koło Związku Sybiraków przy wsparciu Rogozińskiego Centrum Kultury. Obchody rozpoczęły się mszą św. odprawioną w kościele Ducha Świętego, po której jej uczestnicy przeszli pod znajdujący się na pl. Karola Marcinkowskiego Krzyż Katynia i Sybiru, ufundowany przez Sybiraków i społeczeństwo Rogoźna w 1990 roku.
Odegrano „Mazurka Dąbrowskiego”, hejnał Rogoźna i „Pieśń Sybiraków”, a następnie prezes koła Sybiraków Zygmunt Strenczak powitał wszystkich przybyłych gości i odniósł się do pełnych grozy wydarzeń sprzed 73 lat, których bolesne konsekwencje odczuły miliony Polaków. Następnie głos zabrała członkini koła i wieloletnia, emerytowana nauczycielka szkoły w Parkowie Regina Grzebyta, która swoje wspomnienia skierowała przede wszystkim do licznie obecnej pod krzyżem młodzieży szkolnej.
W ceremonii składania wiązanek kwiatów wzięły udział delegacje Sybiraków, kombatantów, placówek oświatowych, organizacji i stowarzyszeń. Nie zabrakło również wiązanki od społeczeństwa miasta i gminy, którą złożyli wspólnie burmistrz Rogoźna Bogusław Janus, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Hinz, zastępca burmistrza Krzysztof Ostrowski i wikariusz parafii Ducha Św. ks. Krzysztof Szkopek. Kończąc uroczystość prezes Strenczak serdecznie podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił do pamiątkowego zdjęcia. Dla uczestniczącej w uroczystości młodzieży spotkanie z sędziwymi Sybirakami było niepowtarzalną lekcją historii.
Błażej Cisowski