Budowa ronda Józefa Melzera i odnowa Parku Zwycięstwa ukazały, że do pełnej rewitalizacji tej części miasta niezbędne jest uporządkowanie otoczenia figury Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia i renowacja samej figury.
Przypomnijmy, że figura została ufundowana przez dyrektora fabryki „Młynotwórnia” Bronisława Kolesińskiego w 1921 roku. Uroczystego poświęcenia przy udziale młodzieży szkolnej i parafian dokonał ks. proboszcz Konrad Pomorski. Plac pod figurę wydzierżawiło miasto gminie katolickiej stosowną uchwałą Rady Miejskiej za czynsz dzierżawny w wysokości 1 marki rocznie. Figurę ustawiono na trójkątnym placu – na środku dzisiejszego ronda. W 1928 roku trójkąt ten zlikwidowano, gdyż tamował komunikację autobusową i transport długiego drewna budowlanego na posesję Jana Cieśnika. Wówczas figurę przeniesiono na miejsce, na którym stoi obecnie, ofiarowane przez rodzinę Cieśników.
W 1939 roku Niemcy zniszczyli figurę i dopiero po ich ucieczce w 1946 roku ufundowano nową, którą 20.10.1946 poświęcił ks. kan. Marian Lesiński. We wrześniu 1956 miało miejsce uroczyste odnowienie ślubów jasnogórskich. Pod figurą na specjalnym rusztowaniu wzniesiono okazały ołtarz i ks. kan. Lesiński odprawił mszę św., podczas której licznie zebrani mieszkańcy Rogoźna głośno powtarzali tekst odczytywanych przez kapłana ślubów. Patriotyczne kazanie wygłosił ks. Szmania – proboszcz prusiecki.
Figura Matki Bożej na skrzyżowaniu dróg wita i żegna tych, którzy wjeżdżają do miasta od strony drogi krajowej Poznań-Piła, jak i wracają z dworca kolejowego do domu. Jest więc nie tylko od strony wizualnej, ale również duchowej niezwykle związana z mieszkańcami Grodu Przemysła.
Stan samej figury, jak i jej otoczenia figury jest bardzo zły i wymaga pilnej konserwacji. Spękanie cokołu grozi całkowitym zniszczeniem podczas zimy. Dlatego też z inicjatywy i pod przewodnictwem dziekana Dekanantu Rogozińskiego, ks. prałata Jarosława Zimnego zawiązał się zespół mieszkańców Rogoźna, który postanowił przeprowadzić prace restauracyjne.
W ich trakcie figura zostanie zdjęta z cokołu i poddana konserwacji w specjalistycznej pracowni, a wiosną osadzona na nowym cokole w tym samym miejscu. Miejsce to zobowiązał się przekazać miastu nieodpłatnie właściciel posesji należącej niegdyś do państwa Cieśników. Rodzaj zabiegów konserwatorskich i prac nad otoczeniem figury zależą od możliwości finansowych.
Parafia św. Wita obciążona kosztami remontu dachu kościoła farnego nie jest w stanie sprostać nowemu zadaniu, dlatego też od ofiarności mieszkańców Rogoźna i życzliwości sponsorów będzie zależał ostateczny efekt prac konserwatorskich przy figurze Matki Bożej.
Wpłat z dopiskiem „Renowacja figury” można dokonywać na konto parafii św. Wita:
BS w Czarnkowie, Oddział Rogoźno nr konta 16 8951 0009 3900 0651 2000 0020