Wkrótce będziemy obchodzić 94 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zespół Szkół w Parkowie od 2008 roku wspomina uczestników tamtych wydarzeń organizując Wieczornicę Powstańczą. W tym roku już po raz piąty w gościnnych progach parkowskiej szkoły zgromadziło się wielu dostojnych gości aby wspólnie przypomnieć bohaterów sprzed lat.
Dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska witając gości przypomniała powstańców z naszych okolic, których postacie przedstawiliśmy w czasie ubiegłych Wieczornic: rodzeństwo Dutkiewiczów, ks. Wiktora Mędlewskiego, Antoniego Mielke, Franciszka Szmanię, Stefana Grochowskiego, Piotra Pawła Ziałę, Antoniego Biskupskiego, Wiktora i Antoniego Skotarczaków, Feliksa Kudlińskiego, Wojciecha Chwiałkowskiego, Wiesława Marszała i Michała Frieske. Pani dyrektor powiedziała również o ciążącym na nas obowiązku utrzymania wywalczonej przez powstańców wolności cytując słowa poznańskiego historyka Marka Rezlera „Wiedza o przeszłości choć nie powinna dominować w naszym codziennym życiu, odpowiednio dawkowana, pozwoli pamiętać. Mądrze pamiętać – także po to, by się nie powtórzyła” .
Wśród gości wieczornicy znaleźli się prof. Marek Mikołajczyk z Wydziału Historycznego UAM, przewodniczący Rady Powiatu Piotr Gruszczyński i radny Gustaw Wańkowicz, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Hinz i liczna grupa radnych, przewodniczący Rady Gminy z Ryczywołu Witold Kruś, burmistrz Rogoźna Bogusław Janus z małżonką, sekretarz gminy Iwona Sip-Michalska, księża Wojciech Ren i Jan Andrzejewski, , dyrektor GOK w Ryczywole Tomasz Barański, przedstawiciele Muzeum Regionalnego w Rogoźnie Małgorzata Skwisz i Angelika Pilarska, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy, przedstawiciele ZKBWPiOR Eugeniusz Byliński, Stefan Hampel, Jerzy Sobkowiak i Czesław Dulko, reprezentująca Sybiraków Władysława Sokołowska z mężem, przedstawiciele Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników, Chóru „Echo”, Stowarzyszenia Parkowianka i Rady Sołeckiej, sołtysi pobliskich wsi, emerytowani nauczyciele oraz członkowie Rady Rodziców. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć potomków powstańców 1918/19 Wojciecha Mołdrzyka, Władysława Wielgosza i płk Napoleona Koczorowskiego.
Historyk Krzysztof Działo wyjaśnił dlaczego na Wieczornicy obok Powstania 1918 roku przypominamy drugie zwycięskie Powstanie Wielkopolskie z 1806 roku. Podkreślił również dumę jaką przepełnia wszystkich Wielkopolan na wspomnienie wydarzeń zarówno tych z 1918, jak i 1806 roku.
Kolejnym punktem Wieczornicy był spektakl w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół pt. „Opadły z nas kajdany”. Nagrodzone długą i głośną owacją wyreżyserowane przez Krzysztofa Przybylskiego przy udziale Krzysztofa Działo widowisko pokazało jak ważne dla historii Polski były zrywy niepodległościowe w Wielkopolsce. I jak wielkimi były sukcesami. Pokazało również, że Polski nigdy nie udało się ujarzmić, że Polacy zawsze potrafią zerwać kajdany.
Głównym punktem programu, tak jak w latach ubiegłych był Apel Powstańczy, podczas którego czcimy pamięć powstańców z naszych okolic. Pierwszy znicz pod krzyżem powstańczym ku czci Józefa Wybickiego i powstańców z 1806 roku złożyła dyrektor Maria Cisowska w towarzystwie nauczycieli Krzysztofa Przybylskiego i Krzysztofa Działo. Następnie pamięć powstańców z powiatu obornickiego uczcili Zdzisław Hinz, Piotr Gruszczyński i Witold Kruś.
Tradycyjnie najważniejszymi postaciami wieczornic są powstańcy z naszych okolic. Tegorocznymi bohaterami apelu byli Wojciech Mołdrzyk – powstaniec z Parkowa i uczestnik bitwy pod Verdun; Władysław Wielgosz - powstaniec wielkopolski walczący w Kompanii Obornickiej oraz płk Napoleon Rogala Koczorowski – dowódca III Okręgu Wojskowego (w skład którego wchodził m.in. powiat wągrowiecki), dowódca obozu warownego Grudziądz i garnizonu Bydgoszcz, komendant odcinków inowrocławskiego i kcyńskiego.
Znicze pamięci dla upamiętnienia wszystkich powstańców ziemi rogozińskiej złożyli:
Ostatnim elementem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego zatytułowanego „Bohaterowie Powstania Wielkopolskiego”.
W imieniu wszystkich gości głos zabrał Zdzisław Hinz, który podkreślił wzruszenie jakie ogarnia każdego kto brał udział w wieczornicy. Występujący po nim Tomasz Barański, Brygida Marszał, Józef Szmania i Eugeniusz Byliński byli pełni podziwu dla organizatorów i mówili o ogromnej roli tego typu przedsięwzięć dla upamiętnienia „tych, którym się udało”. Gdy część oficjalna dobiegła końca goście spotkali się przy wspólnym stole, przy którym wspominali niezwykłe chwile racząc się pysznymi potrawami.
Krzysztof Działo, ZS Parkowo
fot. Błażej Cisowski