Obchody Święta Konstytucji zaczęły się tak jak w poprzednich latach zbiórką pocztów sztandarowych i delegacji przed siedzibą Urzędu Miejskiego w Rogoźnie przy ul. Nowej. Stamtąd pochód, prowadzony przez flagi Rzeczypospolitej i Rogoźna, w którym uczestniczyły kolejno: tancerki z PA-MAR-SZE, Orkiestra Dęta RCK, poczty sztandarowe, władze samorządowe, delegacje instytucji i organizacji, mieszkańcy oraz wozy bojowe jednostek OSP, udał się do kościoła św. Wita. Mszę św. w historycznej świątyni odprawił ks. Jarosław Zimny. Po liturgii zakończonej słowami hymnu „Boże, coś Polskę”, złożony z uczestników święta pochód przeszedł ulicami Kościelną i Kilińskiego na plac Powstańców Wielkopolskich.
Uroczystość na placu, którą poprowadził dyrektor RCK Piotr Szturmiński, rozpoczęła się od odegrania „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie, z uwagi na to, że tegoroczne obchody miały charakter powiatowo-gminny, okolicznościowe, pełne patriotyzmu przemówienie wygłosił starosta obornicki Adam Olejnik.
Następnie hejnaliści z Orkiestry Dętej RCK odegrali hejnał naszego miasta, a w niebo poszybowały gołębie należące do rogozińskich hodowców. Brat kurkowy Bogdan Andrzej Jeran poprowadził ceremonię strzelania na wiwat dla uhonorowania najważniejszych osób w państwie. Starosta Adam Olejnik wystrzelił na cześć prezydenta RP, przewodniczący Rady Powiatu Piotr Gruszczyński dla uhonorowania marszałka Senatu, a burmistrz Rogoźna Bogusław Janus na cześć prezesa Rady Ministrów. Strzały oddali także przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Hinz – na cześć marszałka Sejmu, komendant powiatowy Policji Wojciech Spychała – dla uhonorowania komendanta głównego w Warszawie i ks. dziekan Eugeniusz Śliwa – na cześć prymasa Polski. Po tych ważnych akcentach rozpoczęła się ceremonia składania wiązanek kwiatów u stóp pamiątkowego obelisku z wyrytym herbem Rogoźna. Po obu stronach drogi prowadzącej do pomnika, którą przebywali przedstawiciele jak zwykle bardzo licznych instytucji i organizacji, stały poczty sztandarowe.
Pierwszą wiązankę – w imieniu społeczeństwa powiatu, złożyli wspólnie starosta Adam Olejnik, przewodniczący Piotr Gruszczyński, komendant Wojciech Spychała, zastępca komendanta powiatowego PSP Dariusz Szrama i członek Zarządu Powiatu Gustaw Wańkowicz. Druga delegacja składała się z przedstawicieli społeczeństwa gminy, a stanowili ją burmistrz Bogusław Janus, przewodniczący Zdzisław Hinz oraz księża kanonik Eugeniusz Śliwa i Jarosław Zimny. Kolejne delegacje miały bardzo zróżnicowany skład osobowy reprezentujący wszystkie pokolenia mieszkańców miasta i gminy. Licznie zgromadzone delegacje, które dodawały uroczystości niebywałego kolorytu, reprezentowały instytucje, placówki oświatowe, kluby sportowe oraz różnego typu organizacje i stowarzyszenia. Można było zobaczyć tradycyjne łańcuchy braci cechowych oraz mundury strażaków, policjantów, harcerzy, żeglarzy i braci kurkowych. Gdy ceremonia dobiega końca orkiestra odegrała „Rotę”, a po jej zakończeniu wyprowadzono sztandary. Rogoźno, korzystając z pięknej słonecznej pogody, po raz kolejny pokazało, że pamięta o Konstytucji 3 Maja i docenia jej twórców oraz polską historię.
Błażej Cisowski