Kwiecień to miesiąc olimpijski. W tym miesiącu w całej Polsce odbywają się Dni Olimpijczyka. Nie mogło sportowego święta zabraknąć również w olimpijskim Parkowie. Tam 27 kwietnia 2012 roku już po raz trzeci zainaugurowano Dni Olimpijczyka organizując Integracyjny Dzień Olimpijski. W piękne, słoneczne południe do Parkowa zjechało wiele gwiazd polskiego sportu aby świetnie bawić się z dziećmi i młodzieżą zarówno z Parkowa, a także ze szkół z gminy Rogoźno oraz osobami niepełnosprawnymi z WTZ Wiardunki. Wszyscy uczestnicy otrzymali foldery przedstawiające gości parkowskiego święta oraz promyki słońca na których obok informacji o parkowskiej szkole znalazły się utwory T. Kubiaka z tomiku „Bieżnie w słońce wiodą”.
Olimpijskie święto rozpoczęły dzieci z klas II i III szkoły podstawowej z tablicami z nazwami 30 miast olimpijskich, a następnie uczniowie gimnazjum przedstawili „Apostrofę do Olimpijczyka” Tadeusza Kubiaka. Dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska powitała grono znamienitych gości, wśród których znaleźli się: przewodniczący Rady Miejskiej w Rogoźnie Zdzisław Hinz, zastępca burmistrza Rogoźna Krzysztof Ostrowski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Chudzicki, sekretarz gminy Iwona Sip-Michalska, ksiądz Wojciech Ren, dyrektor ZEAPO Wiktor Jaworski, członkowie WTZ w Wiardunkach na czele z Joanną Napierałą, dyrektor SP nr 3 w Rogoźnie Iwona Rzańska, dyrektor SP w Budziszewku Maria Frankowska, sołtysi Parkowa – Justyna Bartol-Baszczyńska, Jaracza – Bartosz Perlicjan i Kaziopola – Jacek Janka, prezes Stowarzyszenia Parkowianka Ewa Szatkowska, prezes OSP w Parkowie Ryszard Obst, przedstawiciele Rady Rodziców: Zenon Mielke, Beata Lembicz, Magdalena Benz i Agnieszka Kędziora oraz drużyny z SP nr 3 w Rogoźnie, Gimnazjum nr 1 w Rogoźnie, Gimnazjum im. Przemysława II w Rogoźnie, ZS w Gościejewie i SP w Budziszewku wraz ze swymi opiekunami.
Sportowców-olimpijczyków Maria Cisowska powitała wspólnie z opiekunem Klubu Olimpijczyka Krzysztofem Działo. Swoją obecnością naszą uroczystość zaszczycili:
Pani dyrektor witając gości podkreśliła siłę idei olimpijskiej, rolę integracji dzieci i młodzieży z osobami niepełnosprawnymi oraz – w związku ze zbliżającymi się igrzyskami – przybliżyła miasto XXX Igrzysk – Londyn. Tak liczna obecność z nami sportowców, władz samorządowych, rodziców, uczniów jest dla nas wskazówką, że idziemy w dobrym kierunku i są już w gminie szkoły, które biorą z nas wzór do naśladowania – powiedziała Maria Cisowska. Sakramentalne słowa Integracyjny Dzień Olimpijczyka uważam za otwarty wypowiedział tradycyjnie gospodarz Ziemi Rogozińskiej – zastępca burmistrza Krzysztof Ostrowski.
A potem zgodnie z ceremoniałem olimpijskim nastąpiło to co jest symboliką olimpizmu, czyli wciągnięcie flagi i zapalenie znicza. Flagę olimpijską przyniesioną przez uczennice III klasy Gimnazjum wciągnął na maszt medalista olimpijski Grzegorz Nowak, a ze zniczem zapalonym przy popiersiu Józefa Wybickiego pobiegł najlepszy polski hokeista na trawie Dariusz Rachwalski. Znicz zapalił dwukrotny medalista olimpijski Marek Łbik. Towarzyszyły temu dźwięki i słowa hymnu olimpijskiego oraz utwór Tadeusza Kubiaka „Znicz olimpijski”. Słowa Apelu Olimpijskiego odczytali wspólnie olimpijczyk z Moskwy Zbigniew Rachwalski oraz uczennica Gimnazjum Wiktoria Topolewska.
Szkoła w Parkowie jako jedna z niewielu pamięta nie tylko o żyjących, ale i o tych sportowcach-olimpijczykach, którzy odeszli w ubiegłym roku. Przy dźwiękach „Ciszy” 12 zmarłych sportowców i trenerów: M. Dydek, H. Grabowskiego, S. Stuligłowę, A. Sztolfa, M. Kuszewskiego, J. Bochenka, T. Walaska, I. Chełmowskiego, E. Fiedora, W. Tajnera, R. Świerada, J. Kierzkowskiego przypomniał K. Działo. Symboliczny znicz pod portretami zmarłych sportowców zapalili: M. Cisowska, K. Ostrowski i M. Łbik.
Nie zapomnieliśmy również o tych, którzy wyróżnili się postawą fair play. K. Działo przypomniał laureatów tegorocznej nagrody Polskiego Komitetu Olimpijskiego za „czyn czystej gry”: P. Chodunia, A. Kogut i N. Petrykę. Od ubiegłego roku również szkoła w Parkowie przyznaje dyplom Fair Play „za zwycięstwo nad sobą” dla osób, które nigdy się nie poddają i potrafią pokonać swoje słabości. W tym roku pani dyrektor wręczyła te dyplomy Zbigniewowi Raubo i Andrzejowi Wróblowi. To oni swoją postawą pokazali, że nigdy nie należy się poddawać, że zawsze można zwyciężyć.
Na zakończenie uroczystości rozstrzygnęliśmy konkursy związane z olimpizmem. Andrzej Popa w towarzystwie Andrzeja Ludzkowskiego i pani dyrektor wręczyli Klaudii Czerwińskiej, Martynie Soloch i Hubertowi Cieślikowi dyplomy i nagrody za zwycięstwo w konkursie wiedzy olimpijskiej „One World, one dream”.
Konkurs plastyczny „Olimpijskie marzenie” zakończył się zwycięstwem Jarosława Uwarowa, przed Oliwią Noworacką i Karoliną Lis. Nagrody razem z panią dyrektor wręczali Krzysztof Ostrowski i Zdzisław Nowak.
W konkursie na najlepszą prezentację o Wielkiej Brytanii nagrody dla Marianny Piechowiak, Malwiny Pacholarz i Wioletty Rozynek wręczali Zbigniew Raubo i Mariusz Koperski. Część oficjalną już tradycyjnie zakończyła cudowna melodia z Barcelony „Amigos para siempre” („Przyjaciele na zawsze”). Jeden wspólny krąg połączył wszystkich uczestników spotkania.
Dzieci i młodzież po uroczystości otwarcia udali się na miejsce biegu olimpijskiego. Przygotowaną przez nauczycieli wychowania fizycznego Zbigniewa Chudzickiego, Krzysztofa Przybylskiego, Szymona Wojciechowskiego i Pawła Kanię trasę biegu od 200 do 800 m pokonali wszyscy uczestnicy naszej zabawy zgodnie z dewizą twórcy nowożytnych igrzysk barona de Coubertina „nie zwycięstwo, lecz udział”. Zwycięzcami byli bowiem wszyscy, którzy pokonali trasę biegu. Każdy otrzymał dyplom oraz numer, który uprawniał do wzięcia udziału w loterii fantowej.
Po powrocie do szkoły na wszystkich czekała już kiełbaska z grilla. Po skonsumowaniu kiełbasek każdy mógł wziąć udział w konkurencjach sprawnościowych w ramach festynu sportowego. Za udział w tych konkurencjach każdy uczestnik otrzymywał słodkie nagrody. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować sponsorom: Henrykowi Działo i Romanowi Ziała, Eugeniuszowi Pawlickiemu i Jadwidze Pawlickiej oraz OSP w Parkowie na czele z Ryszardem Obstem, którzy pomogli nam zorganizować naszą uroczystość.
Przepiękna, słoneczna pogoda, grono wybitnych polskich sportowców-olimpijczyków, wspaniała zabawa – czy potrzebne jest coś więcej żeby spędzić miło i aktywnie dzień? To był naprawdę udany Dzień Olimpijski.
Krzysztof Działo
ZS w Parkowie
fot. Błażej Cisowski
Na start , Olimpijczycy! Przychylcie jej nieba,
Z rąk do rąk podający gałązkę oliwną
Wiodąc tam, gdzie śpiewają muzy, milczy oręż,
Pod waszą białą flagą pięciu kontynentów.