Z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną. Obecnie szacuje się je średnio na 3,5% rocznie. Już teraz ludzkość jest zmuszona do poszukiwania nowych i co najważniejsze odnawialnych źródeł pozyskiwania energii elektrycznej i cieplnej, gdyż zasoby paliw kopalnych węgla, gazu i ropy są ograniczone.
Eksploatacja i wykorzystywanie konwencjonalnych źródeł pozyskiwania energii niesie za sobą szkody dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka. Miliony ton spalanego węgla i gazu to postępujące w ogromnym tempie zmiany klimatyczne, powodujące topnienie lodowców, niespotykane katastrofy ekologiczne, rolnicze i gospodarcze w następstwie susz, huraganów, tornad, powodzi, to także zubożenie łańcucha pokarmowego w jeziorach i oceanach poprzez zakwaszanie wód.
W roku 2012 powstała we wsi Gościejewo farma wiatrowa. Inwestorem jest firma Eurowind Polska III Sp. z o.o. z kapitałem duńskim.
Farma składa się z dwóch turbin wiatrowych po 2 MW każda, a jej całkowita moc wynosi więc 4 MW. Wysokość elektrowni do czubka łopaty wirnika to około 150 m. Zarządzanie i kontrola nad pracą elektrowni wiatrowej składającej się z 2 wiatraków odbywać się będzie w oparciu o najnowocześniejsze systemy zarządzania i kontroli SCADA.
Farma wiatrowa zlokalizowana w Gościejewie wyłoniła się ponad horyzont w listopadzie 2012. Obecnie trwają prace zmierzające do uruchomienia farmy na sieci ENEA Operator Sp. z o.o. Pod koniec grudnia planowane jest podanie napięcia na farmę - pierwsza kWh z produkcji energii elektrycznej będzie zarejestrowana w 51 tygodniu 2012 r.
Źródło: Eurowind Polska III Sp. z o.o.