Dzieci ze świetlic wiejskich w Owczegłowach i Garbatce w dniach 9-11 lipca 2012 wzięły udział w wyjeździe integracyjno – edukacyjnym do Dąbrówki Leśnej. Grupa około 70 dzieci została podzielona na dzieci młodsze (do 10 lat) i starsze (powyżej 10 lat). Dzięki uprzejmości pracowników Nadleśnictwa Oborniki oraz osobistym zaangażowaniu pana Łukasza Bąka z firmy „Bączek” Usługi Łowieckie i Leśne dzieci miały możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą poprzez udział w zajęciach w Sali Edukacyjnej Nadleśnictwa. Następnie podziwiały panoramę Puszczy Noteckiej z wieży obserwacyjnej, a po dotarciu na miejsce biwakowania przespacerowały z panem Łukaszem ścieżką dydaktyczną przyrodniczo – leśną „Ochrona przyrody, a łowiectwo” w Dąbrówce Leśnej.
Po krótkim odpoczynku, nastąpił czas na zabawy i konkursy, a po nich niestrudzony pan Łukasz uczył dzieci strzelania z łuku. Radość była ogromna zwłaszcza dla tych, którym udało się trafić w tarczę. Później ognisko i pieczone kiełbaski – trzeba było nabrać sił, bo później odbyły się podchody. Nie przeszkadzał zmrok wieczoru, kiedy ukryte listy zostały odnalezione, a polecenia w nich zawarte wykonane. Wszystkie dzieci zmęczone, ale radosne wracały na miejsce zbiórki przed namiotem.
Młodsze dzieci, które biwakowały 9 i 10 lipca po podchodach kładły się spać, ale oczywiście przed snem jeszcze czytanie i opowiadanie bajek. Starsze natomiast dzieci biwakujące 10 i 11 lipca po podchodach miały jeszcze dyskotekę. Niektórym zabrakło już sił na taniec. Po północy nadszedł czas na odpoczynek. Trudno było zasnąć po takim dniu pełnym wrażeń. Młodzież raczyła się opowieściami „strasznych historii”. Tylko nieliczni dotrwali do rana bez snu, a dlaczego? Wiadomo, zależało im na tym, aby choć trochę pomalować śpiących kolegów – wszak to była ich „zielona noc”. Szkoda, że już w południe trzeba było wracać do domu. Wszystkie dzieci pytały, kiedy znowu będzie taki świetny wyjazd.
Nasz wyjazd mógł się odbyć dzięki funduszom z Głównej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych „Akcja letnia”, sołectwa Owczegłowy, Stowarzyszenia „Baranek” oraz wsparciu Panów: Krzysztofa Nikodema, Mirosława Baczyńskiego i Mirosława Świniarskiego.
Należy podkreślić, że nieodpłatnie opiekę nad dziećmi sprawowały Panie: Lidia Graczyk, Alina Kruszka, Justyna Bączyk i Krystyna Gromanowska. Głównym organizatorem i pomysłodawcą była Krystyna Gromanowska. Jeszcze raz wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy umilili dzieciom wyjazd.
Sołectwo Owczegłowy