Niedziela 14 czerwca 2020 | Imieniny: Bazylego, Elizy
13.11.2012
Delegacja ZS Parkowo odwiedziła Lusowo
Od czterech lat w Zespole Szkół w Parkowie organizowane są wieczornice powstańcze poświęcone uczestnikom Powstania Wielkopolskiego. Ich celem jest upamiętnienie powstańców z ziemi parkowskiej i rogozińskiej. Gośćmi szkoły są rodziny powstańców, społeczność lokalna, a także przedstawiciele instytucji z różnych części Wielkopolski, którzy również kultywują pamięć Powstania. W ten sposób Zespół Szkół zawarł wiele cennych znajomości, m.in. z założycielami Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie (gm. Tarnowo Podgórne) Anną Grajek i Józefem Grajek. Państwo Grajkowie gościli w Parkowie i byli zauroczeni działaniami mającymi na celu propagowanie postaw patriotycznych. Włodarze lusowskiego muzeum zaprosili przedstawicieli szkoły do siebie, a okazja do odwiedzin nadarzyła się wkrótce.
27 października w Lusowie odbyły się uroczystości z okazji 145 rocznicy urodzin oraz 75 rocznicy śmierci generała Józefa Dowbora Muśnickiego - dowódcy Powstania Wielkopolskiego. Wzięła w nich udział delegacja z Parkowa w składzie dyrektor Zespołu Szkół Maria Cisowska oraz historyk i opiekun Sali Tradycji w ZS Krzysztof Działo. Towarzyszyli im prezes Stowarzyszenia Parkowianka Ewa Szatkowska oraz Marek Szatkowski. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele wojewody wielkopolskiego, marszałka województwa wielkopolskiego, a także żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. Gen. J. Dowbora-Muśnickiego na czele z płk Zenonem Brzuszko - zastępcą Dowódcy 17 WBZ i kompania honorowa wystawiona przez 15 batalion Ułanów Poznańskich dowodzona przez ppor. Kornelię Majewską. Gościem honorowym był gen. dyw. Mirosław Różański, były dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, dziś dyrektor Departamentu Strategii i Planowania Obronnego MON.
Obchody uroczystości poświęconej przywódcy powstania zainaugurowała msza św. w kościele p.w. św. św. Jadwigi Śląskiej i Jakuba Apostoła, po której odbył się krótki recital kwintetu muzycznego zatytułowany „Polska żyje w Nas”. Po jego zakończeniu nastąpił przemarsz na cmentarz, gdzie przy grobie generała i jego córek odbyła się najważniejsza część uroczystości: przypomnienie postaci Dowbora-Muśnickiego, złożenie wiązanek i zniczy na jego grobie (również delegacja z Parkowa złożyła znicz pamięci) oraz Apel Pamięci.
Kolejna część uroczystości odbyła się w Muzeum Powstańców Wielkopolskich. Założyciel muzeum Józef Grajek (absolwent Liceum Pedagogicznego w Rogoźnie) opowiadał o swoich spotkaniach z generałem Dowborem-Muśnickim, a następnie wręczył podziękowania i wyróżnienia przybyłym gościom. Wśród wyróżnionych statuetką gen. Stanisława Taczaka znaleźli się również Maria Cisowska i Krzysztof Działo. Na zakończenie obchodów w lusowskiej świetlicy zaserwowano poczęstunek. Mimo mrozu i pierwszego w tym roku śniegu nikt z obecnych nie żałował, że mógł uczcić pamięć wielkiego Polaka, przywódcy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.