Polacy na Ukrainie czekają na pomoc
Wszystkich ludzi dobrej woli prosimy o wsparcie
parafii rzymskokatolickiej MB Różańcowej w Tulczynie – partnerskim mieście Rogoźna.
O wszelkie możliwe wsparcie dla parafii apelował podczas swej wizyty w Rogoźnie z okazji Święta Niepodległości 11 Listopada proboszcz tulczyńskiej parafii ks. Piotr Furman. Wspólnota, złożona w zdecydowanej większości z naszych rodaków, podejmuje wiele działań na rzecz żyjących w mieście Polaków, inicjuje ich aktywność społeczną oraz otacza opieką pamiątki polskiej kultury i historii. Datki od wiernych są niewystarczające w związku z licznymi przedsięwzięciami oraz planami restauracji kościoła – zabytku polskiej historii.
Wpłat można dokonywać na konto:
PDM Diecezji Radomskiej
64 1020 4317 0000 5202 0088 5996
Z dopiskiem: „Dla Tulczyna”.
Kościół w Tulczynie
Krótki zarys dziejów parafii w Tulczynie.
Pierwszy drewniany kościół w Tulczynie wzniesiono na początku XVIII wieku. Kościół murowany wzniesiony został w latach 1784-1817 z fundacji Stanisława Szczęśnego hr. Potockiego i jego synów. Duszpasterstwo prowadzili początkowo dominikanie. W 1830 roku z nakazu cara oddany został prawosławnym, co było karą dla rodu Potockich za udział w Powstaniu Listopadowym. Dominikanie musieli opuścić Imperium Rosyjskie, a pobudowany przez Potockich kościół nigdy już nie wrócił do katolików.
Rolę kościoła dla tulczyńskich katolików pełniła w latach 1832-1917 kaplica cmentarna - obecnie kościół parafialny MB Różańcowej. Okres po rewolucji październikowej był dla katolików w Tulczynie czasem wielkiego terroru. Majątek kościoła przeszedł na własność państwa, a budynek przekazano na potrzeby Armii Czerwonej. Od roku 1930 służył jako więzienie, a w podziemiach dokonywano egzekucji. Kościół otwarto na krótko na początku II wojny światowej, gdy miasto zajęły wojska rumuńskie. W 1944 ponownie zamknięty i zamieniony na szpital, po zakończeniu wojny znów na krótko otwarty i ostatecznie zamknięty z polecenia władz w 1953 roku. Służył jako sala sportowa, internat, spichlerz i sala bankietowa. Zniszczono wieżę i dzwonnicę, a wnętrze podzielono na dwa piętra. Budynek utracił sakralne przeznaczenie i wygląd. Posługa kapłańska dla tulczyńskich katolików była świadczona potajemnie, z narażeniem życia i wolności sprawujących ją księży.
Sytuacja zmieniła się na lepsze w roku 1991. Wierni odzyskali budynek kościoła i rozpoczęli skromne prace remontowe. W roku 1992 kościół (a właściwie kaplica na piętrze budynku) został konsekrowany przez biskupa kamieniecko-podolskiego Jana Olszańskiego. Parafia planuje restaurację kościoła, lecz plany te utrudnione są przez bardzo wysokie nakłady finansowe potrzebne na ich realizację. Tulczyńska wspólnota parafialna złożona głównie z Polaków otacza naszych rodaków w partnerskim mieście Rogoźna wszechstronną opieką i jest miejscem, przy którym rozwijają się polska kultura i życie społeczne. Proboszczem w Tulczynie jest ks. Piotr Furman, który dwukrotnie miał okazję odwiedzić Rogoźno.
Święto 11 Listopada 2012, Rogoźno - drugi od prawej ks. Piotr Furman