Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Uchwałą z dnia 16 września 2011 r. w siedemdziesiątą rocznicę śmierci, ogłosił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka, oddając hołd temu wielkiemu człowiekowi.
Janusz Korczak to wybitny polski pedagog, publicysta, pisarz, lekarz i działacz społeczny żydowskiego pochodzenia. Był oficerem Wojska Polskiego, założycielem i opiekunem Domu Sierot w Warszawie.
Henryk Goldszmit, bo tak brzmiało jego prawdziwe nazwisko, urodził się 22 lipca 1878 r. w Warszawie, zginął prawdopodobnie 6 sierpnia 1942 r. w Treblince.
Janusz Korczak był światowej sławy prekursorem działań na rzecz praw dziecka. Traktował dzieci nie tylko jako przedmiot troski ze strony dorosłych. Głosił i realizował w praktyce ideę respektowana praw i interesów dzieci, ich samostanowienia i emancypacji.
Wierność tym poglądom potwierdził własnym życiem. Zginął w komorze gazowej niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince wraz ze swoimi 192 wychowankami.
W dniu 7 grudnia 2012 roku Burmistrz Rogoźna wraz z Gminną Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Rogoźnie zorganizowali XVI Środowiskowe Spotkanie na Rzecz Profilaktyki „Dziecko też człowiek. Krótko o podmiotowości dziecka”, które odbyło się w auli Zespołu Szkół im. H. Cegielskiego w Rogoźnie.
Powitania przybyłych licznie gości dokonał prowadzący spotkanie Szymon Kaczmarek, który przedstawił informację o działalności Janusza Korczaka. Następnie uczniowie Gimnazjum nr 2 pod kierunkiem swoich nauczycieli zaprezentowali wzruszający spektakl pt. „Wierność silniejsza niż śmierć”, o Januszu Korczaku, który wykonywał wiele zawodów, a wszystkie one były związane z dziećmi. Wszystkie dzieci, które leczył i wychowywał, uważał za własne. Urodził się by kochać dzieci. W trosce o ich rozwój i sytuację życiową rozpoczął walkę o prawa dla dzieci. Żądał dla nich równouprawnienia, poważnego traktowania ich problemów i przeżyć, domagał się uznania dziecka za pełnowartościowego człowieka. Dziś dzięki Korczakowi wszystkie dzieci, na całym świecie mają te same prawa, bez względu na to, jaką mają płeć, narodowość, kolor skóry, jakim językiem mówią, jakie religie wyznają, czy są pełnosprawne, czy niepełnosprawne. Część artystyczna zakończyła się gromkimi brawami wszystkich zgromadzonych gości. Następnie głos zabrał dr Tomasz Raburski wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który przedstawił wykład nt. „Dziecko też człowiek. Krótko o podmiotowości dziecka”.
Kulminacją XVI Środowiskowego Spotkania było podsumowanie Gminnego Konkursu Plastycznego „Rodzina – najcieplejsze miejsce pod słońcem”, gdzie zostały wręczone nagrody i dyplomy dla zwycięzców oraz dyplomy dla wszystkich uczestników.
DZIECKO - TEŻ CZŁOWIEK
Czasem ze mną się pobawi,
Coś wymyśli, coś naprawi,
Pofigluje, pożartuje....
Fajnie mieć starszego brata!
Lecz też bywa tak, że mówi
- Zmykaj stąd! No, małolata!
Gdy chcę wtrącić swoje zdanie,
Mama mówi mi: Kochanie, To są sprawy dla dorosłych!
A brat wtedy: - Nie rozumiesz? Toż to proste!
Na całym świecie ludzie powiadają: Że dzieci i ryby głosu nie mają.
A ja wam przypomnę szanowni dorośli,
I głośno zawołam panie i panowie:
DZIECKO MA SWE PRAWA, BO DZIECKO TEŻ CZŁOWIEK
Chociaż każde z nas jest inne, to ma prawo żyć rodzinnie.
Ma prawo żyć bez przemocy i bez poniżania.
Do życia bez wyzysku i wykorzystania.
Ma prawo się uczyć, ale też wypoczywać Np. w kinie, w teatrze, na koncercie bywać.
Mamy prawo się leczyć, kiedy zachorujemy i do pomocy w biedzie,
kiedy tego potrzebujemy.
Mamy prawo być sobą, mówić co czujemy, myślimy.
I nie ukrywać tego w co w głębi serca wierzymy.
Wszystkie dzieci na całym świecie, zasługują na szacunek,
a ja jeszcze raz zawołam i to najgłośniej jak umiem
KAŻDE DZIECKO, PROSZĘ DOROSŁYCH
nawet takie maleństwo, co pije butelkę z mlekiem,
JEST BARDZO WAŻNĄ OSOBĄ, JEST PEŁNOPRAWNYM CZŁOWIEKIEM
Poniżej przestawiamy wydany na tą okazję folder oraz zwycięzców konkursu.