Niedziela 14 czerwca 2020 | Imieniny: Bazylego, Elizy
02.10.2012
20-lecie odrodzenia Bractwa Kurkowego w Rogoźnie
Piękne, wielowiekowe tradycje bractw kurkowych w Polsce swymi korzeniami sięgają średniowiecza i upowszechniania się prawa magdeburskiego. Pierwotne bractwa powstawały, jako stowarzyszenia rzemieślników i kupców mające na celu dbanie o obronę miast oraz budowę i utrzymywanie miejskich fortyfikacji. Pierwsze wzmianki o tego typu stowarzyszeniu w Rogoźnie pochodzą z 1755 roku, kiedy to rzemieślnicy rogozińscy utworzyli Bractwo Strzeleckie. Organizacja ta pamiętając I Rzeczypospolitą, przetrwała zabory i rozkwitała w latach dwudziestolecia międzywojennego. Rogozińskie bractwo zmuszone było zakończyć działalność w związku z II wojną światową. Ale wśród mieszkańców naszego miasta znaleźli się spadkobiercy chlubnych idei dawnych rogozińskich kurków, którzy w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości - 10 listopada 1992 roku założyli Bractwo Kurkowe. Nadali mu symboliczną dla Rogoźna nazwę – ROGOŻA.
W dniu 30 września Bractwo Kurkowe ROGOŻA w Rogoźnie uroczyście obchodziło 20-lecie odrodzenia wielowiekowych tradycji i tyluż lat swej aktywnej działalności. Uroczystości rozpoczęły się punktualnie o godzinie 14:00 mszą świętą w intencji zmarłych członków, którą na brackiej strzelnicy nad Jeziorem Rogozińskim odprawił kapelan bractwa ks. Wojciech Ren, proboszcz słomowski w asyście księzy z rogozińskiej parafii Ducha Św., proboszcza ks. kanonika Eugeniusza Śliwy i wikariusza ks. Krzysztofa Szkopka.
Po zakończeniu wspólnej modlitwy Starszy Bractwa Jan Stępień przekazał prowadzenie uroczystości marszałkowi, czyli Gustawowi Wańkowiczowi, który przywitał wszystkich przybyłych gości oraz krótko przedstawił historię rogozińskich braci. Następnie głos zabrali przybyli goście. Jako pierwsi życzenia złożyli burmistrz Rogoźna Bogusław Janus i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Chudzicki, którzy w imieniu samorządu wręczyli braciom pamiątkową statuetkę. Następnie wiele ciepłych słów i życzeń przekazali przedstawiciele bractw kurkowych z Budzynia, Wągrowca, Piły oraz Murowanej Gośliny, a także przedstawiciele powiatu obornickiego: wicestarosta Andrzej Okpisz i wiceprzewodniczący Rady Henryk Szrama. Wystąpiła też wdowa po zmarłym Bolesławie Grądzielskim - jednym z założycieli bractwa oraz w imieniu Ligi Obrony Kraju Roman Szuberski.
Kolejnym ważnym wydarzeniem części oficjalnej była ceremonia strzelania na wiwat dla uhonorowania najważniejszych osób w państwie. Wicestarosta obornicki wystrzelił na cześć prezydenta RP, wiceprzewodniczący Rady Powiatu dla uhonorowania marszałka Senatu RP, burmistrz Rogoźna na cześć prezesa Rady Ministrów, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej na cześć marszałka Sejmu RP, ks. Ren dla uhonorowania prymasa Polski, a marszałek bractwa na cześć prezesa Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Adama Gołębowskiego. Na koniec części oficjalnej nastąpił wystrzał z armaty, po którym bracia oraz goście udali się na znakomitą grochówkę i tradycyjne brackie strzelania.
Wyniki Turnieju o Puchar Starszego Bractwa:
1. Ks. Wojciech Ren (BK Rogoża)
2. Kwiryn Naparty (BK Rogoża)
3. Kazimierz Lis (BK Rogoża)
Wyniki Turnieju Rocznicowego:
1. Marian Renn (Wągrowiec)
2. Jarosław Dworakowski (BK Rogoża)
3. Kwiryn Naparty (BK Rogoża)
Wyniki strzelania do tarczy historycznej:
1. Dominik Pilarski
2. Kwiryn Naparty (BK Rogoża)
3. Apoloniusz Twaróg (Murowana Goślina)
Wyniki strzelania do kura:
1. Kacper Ptaszyński
2. Apoloniusz Twaróg (Murowana Goślina)
3. Dominik Pilarski
Kolejne strzelanie odbędzie się w przeddzień Święta Niepodległości - w dniu 10 listopada.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.