Otwarciem wystawy „Pamiątki ze strychu” i koncertem „Zakazanych piosenek” uczcił Zespół Szkół w Parkowie 94 rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. W czwartkowy wieczór 15 listopada w gościnne progi parkowskiej szkoły przyjechało wielu znakomitych gości aby razem ze środowiskiem Parkowa i okolic „śpiewająco” uczcić Święto Niepodległości. Wśród gości znaleźli się członek zarządu powiatu Gustaw Wańkowicz, burmistrz Rogoźna Bogusław Janus, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Hinz, radni Zbigniew Chudzicki i Adam Nadolny, zastępca burmistrza Krzysztof Ostrowski, sekretarz gminy Iwona Sip-Michalska, księża Wojciech Ren i Jan Andrzejewski, członek zarządu okręgowego Związku Kombatantów RP w Szamotułach Eugeniusz Byliński, przedstawiciele Związku Kombatantów RP Stefan Hampel i Zygmunt Kinach, prezes zarządu Koła Sybiraków w Rogoźnie Zygmunt Strenczak, więźniarka obozu w Ravensbruck Władysława Lewandowska, płk Tadeusz Janowski, przedstawiciele Stowarzyszenia „Parkowianka”, zarządu OSP w Parkowie oraz Rady Sołeckiej, sołtysi pobliskich wsi, nauczyciele-emeryci naszej szkoły oraz członkowie Rady Rodziców. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również członkowie rodzin, którym poświęcona była wystawa „Pamiątki ze strychu”, czyli państwo Janka i Mierkiewicz.
Najpierw goście udali się do Sali Tradycji gdzie dyrektor Maria Cisowska uroczyście otworzyła wystawę „Pamiątki ze strychu”. Jak wspomnieli pani dyrektor oraz kustosz wystawy Krzysztof Działo ideą ekspozycji jest zachęcenie wszystkich do gromadzenia pamiątek po swoich przodkach, a także podzielenie się nimi właśnie poprzez takie wystawy w szkolnej Sali Tradycji. Inauguracyjne wystawy z serii „Pamiątki ze strychu” poświęcone były przedmiotom podarowanym przez Barbarę i Henryka Janka oraz Miłosza Mierkiewicza. Książki z początku XX wieku, pamiątka komunii świętej z tego samego okresu, elementarz z 1919 roku, prasa z lat 50- i 60-tych ubiegłego stulecia (szczególnie ciekawa dla kobiet m.in. „Kobieta i Życie”, wykroje, itd.) oraz przede wszystkim mapa bitwy pod Verdun z 1914 roku Wojciecha Mołdrzyka (jej uczestnika) – to pamiątki podarowane przez Barbarę i Henryka Janków. Miłosz Mierkiewicz podarował pamiątki rodzinne poświęcone płk Zygmuntowi Karlickiemu – partyzantowi i uczestnikowi Powstania Warszawskiego. Po ubiegłorocznej wystawie „Znani mieszkańcy parkowskiej ziemi” to kolejna ekspozycja przygotowana przez parkowską szkołę.
Dalsza część uroczystości odbyła się w pięknie przystrojonej i tonącej w półmroku sali gimnastycznej. Koncert „Zakazane piosenki” rozpoczął się od fragmentu niezapomnianego filmu L. Buczkowskiego pod tym samym tytułem. Następnie wszystkich przybyłych powitała dyrektor Maria Cisowska, która w swoim wystąpieniu wspomniała o roli jaką odegrała zakazana piosenka w naszych dziejach. Zachęciła też wszystkich do wspólnego śpiewania. „Koncert ten zrodził się po to, by cały ten nieoficjalny i "półoficjalny" repertuar wydobyć z ukrycia. Zasługuje na to. Nie dlatego, że długo był zakazany, co sugeruje tytuł "Zakazane piosenki". Ważniejsze jednak, że to repertuar autentyczny: spontanicznie tworzony, próbujący mówić o wszystkich żywych.”
Koncert podzielono na pięć części: pieśni powstań narodowowyzwoleńczych w XIX wieku, pieśni pierwszej wojny światowej, piosenki partyzanckie, piosenki powstania warszawskiego oraz piosenki związane z okresem stanu wojennego. Koncert przygotowany został przez Marzenę i Krzysztofa Działo, a poprowadzili go Ewelina Baranowska i K. Działo. Prowadzący krótko przedstawili historię 24 wykonywanych piosenek. Znalazły się wśród nich „Boże coś Polskę”, „Rota” (grana na trąbce i puzonie), „Ostatni mazur”, „Deszcz jesienny”, „Piechota”, „Pałacyk Michla”, „Piosenka o mojej Warszawie”, „Taki kraj”, „Nadzieja”, „Polskie kwiaty”. Uczniowie Zespołu Szkół wraz z gośćmi stworzyli niepowtarzalną atmosferę uroczystości, której główną bohaterką była „zakazana piosenka”. Półtorej godziny koncertu minęło w mgnieniu oka. O tym, że koncert przypadł do gustu publiczności najlepiej świadczyły głosy tych, którzy wypowiadali się po koncercie. Zdzisław Hinz podkreślił zarówno wysoki poziom artystyczny wykonawców, jak i niezwykłą atmosferę koncertu oraz olbrzymie zaangażowanie grona pedagogicznego i parkowskiego środowiska. „Szkoła w Parkowie nawiązuje do najlepszych tradycji szkoły środowiskowej” – powiedział Z. Hinz.
Jak cenna jest taka inicjatywa w czasach gdy pojęcia związane z patriotyzmem coraz bardziej przechodzą do lamusa mówił ksiądz Jan Andrzejewski. Goście koncertu Stefan Hampel i Eugeniusz Byliński przekazali szkole 3 mundury wojskowe oraz 3 książki poświęcone pacyfikacji Brodziszewa.
O tym jaka atmosfera panowała podczas koncertu najlepiej świadczył fakt, że goście długo jeszcze pozostali na sali nie chcąc się rozchodzić. Na szczęście – jak powiedział jeden z prowadzących – za rok czeka nas kolejna uczta duchowa: III koncert ”Zakazanych piosenek”
Krzysztof Działo
ZS Parkowo