Rok 2012 - Rokiem Janusza Korczaka, Starego Doktora, prekursora walki o prawa dziecka, autora liberalnej refleksji o wychowaniu opartej na idei sumienia i odpowiedzialności, wychowawcy, który postępując w myśl zasady: „Dziecko chce być dobre, jeżeli nie umie - naucz, jeżeli nie wie – wytłumacz, jeżeli nie może - pomóż" uczył jak mądrze kochać i wychowywać.
Nie można przejść obojętnie obok tak ważnego wydarzenia, jeśli jest się wychowawcą i nauczycielem, a Korczakowska myśl: „Nie zmuszajmy dzieci do aktywności, lecz wyzwalajmy aktywność, nie każmy myśleć, lecz twórzmy warunki do myślenia. Nie żądajmy, lecz przekonujmy. Pozwólmy dziecku pytać i powoli rozwijajmy jego umysł tak, by samo widzieć chciało" pomaga osiągać zamierzone cele kształtowania serc i umysłów młodych ludzi.
Przybliżając postać Janusza Korczaka podczas pogadanek w klasach, przeprowadzonych przez Małgorzatę Siwak oraz gazetkę informacyjną na temat życia, działalności i charyzmy Starego Doktora, opracowaną przez Annę Grabińską „wyzwoliliśmy" aktywność młodych ludzi oraz „stworzyliśmy warunki do myślenia", aby mogli pokazać, jak bardzo „chcą wiedzieć" i jak twórczo potrafią myśleć.
Z inicjatywy Ewy Zawiskiej, dnia 30 kwietnia 2012, rozstrzygnięty został Szkolny Konkurs Literacki „O człowieku, który zaprzedał duszę dziecku". Miał on na celu krzewienie wśród młodzieży inicjowanych przez Korczaka praw dziecka oraz rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów. Laureatkami tego konkursu zostały uczennice: Roksana Świderska (I miejsce), Magdalena Budzińska, Daria Twardecka, Angelika Świderska, Weronika Jaroszek oraz Anita Piechowiak.
W tym samym dniu rozstrzygnięty został również Szkolny Konkurs Plastyczny, który powstał z inicjatywy Anny Grabińskiej. Konkurs zatytułowano „Altruizm Janusza Korczaka - przykładem postępowania dla współczesnego człowieka”. Laureatami zostali następujący uczniowie: I miejsce - Milena Charchuta i Weronika Gruszka, II miejsce - Tomasz Hermann i Izabela Kowalska oraz III miejsce - Sylwia Łatka i Weronika Zawiska.
Pomysłodawcą i organizatorem kolejnego Szkolnego Konkursu Informatycznego był Dariusz Zawiski, który wyłonił najlepszych w dziedzinie tworzenia prezentacji multimedialnych. Okazali się nimi: Agata Ross (I miejsce), Anna Paszkiel (II miejsce) oraz Malwina Lochyńska i Rafał Bartkowiak (III miejsce).
Wszystkie podjęte przez nas działania miały na celu przybliżenie postaci Janusza Korczaka i wdrażanie w życie jego idei: „Pomóżmy dzieciom, by każdy z nich stał się tym, kim stać się może".
Maria Zygmunt