Tegoroczne obchody Gminnego Święta Plonów, których gospodarzem było gościnne sołectwo Pruśce, rozpoczęły się w sobotnie popołudnie 1 września tradycyjną mszą świętą dziękczynną odprawioną w kościele parafialnym św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Uroczystą liturgię sprawował gospodarz parafii prusieckiej ks. proboszcz Szczepan Szymendera w asyście dziekana Dekanatu Rogozińskiego ks. kanonika Eugeniusza Śliwy, ks. prałata Jarosława Zimnego z parafii św. Wita w Rogoźnie i proboszcza słomowskiego ks. Wojciecha Rena. W czasie mszy odbył się obrzęd poświęcenia przyniesionych przez delegacje sołectw wieńców dożynkowych.
Po zakończeniu liturgii spod kościoła wyruszył korowód dożynkowy, na czele którego kroczyły zespół PA-MAR-SZE i Orkiestra Dęta RCK, a za nimi delegacje sołectw z wieńcami dożynkowymi, zaproszeni goście i pozostali uczestnicy uroczystości. Tak uformowany pochód przeszedł na boisko wiejskie, które było sceną dla uroczystości dożynkowych. Po krótkich występach wymienionych zespołów i wysłuchaniu na baczność skomponowanej przez Feliksa Nowowiejskiego melodii „Roty”, prowadzący uroczystość dyrektor RCK Piotr Szturmiński przedstawił starostów dożynek, którymi zostali rolnicy z sołectwa Pruśce Kamila Pawlak i Sławmoir Hodała. W trakcie przemówienia Piotra Szturmińskiego nad placem dożynkowym kilkukrotnie przeleciał samolot, który wszyscy zgromadzeni nagrodzili pozdrowieniami i oklaskami.
Następnie na środek placu wystąpili burmistrz Rogoźna Bogusław Janus i przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Hinz, którym delegacje sołectw, ogrodów działkowych i pszczelarzy zaprezentowały swoje wieńce i chleby dożynkowe oraz kosze zawierające próbki tegorocznych plonów. Szczególny zachwyt obecnych wywołały piękne wieńce przyniesione przez sołectwa Garbatka i Kaziopole. Każda z delegacji po zaprezentowaniu swego wieńca składała go na specjalnie przygotowanym miejscu u stóp sceny. Gdy ceremonia prezentacji dobiegła końca głos zabrał burmistrz Bogusław Janus, który serdecznie powitał wszystkich przybyłych oraz zwrócił się do rolników:
W sposób szczególny witam głównych adresatów dzisiejszego święta, czyli licznie przybyłych rolników Gminy Rogoźno. Żniwa dobiegły już do pomyślnego końca, dlatego też organizując dożynki chcemy Wam podziękować za trud pracy na roli, który nie ogranicza się tylko do okresu żniw, ale jest przecież trudem całorocznym. Dostrzegając wielką wartość Waszej pracy, życzę Wam niezmiennej satysfakcji z gospodarowania, pomyślności i dobrego zdrowia. Spotykając się na tradycyjnym święcie plonów w gościnnym sołectwie Pruśce odwołujemy się do pięknych, praktykowanych już od wielu wieków tradycji dożynkowych. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować sołtysowi Henrykowi Karasiowi i Radzie Sołeckiej Sołectwa Pruśce za trud włożony w organizację tegorocznych dożynek. Tak jak nasi ojcowie i dziadowie pragniemy wspólnie świętować i cieszyć się z tego, że żniwa dobiegły końca, a w naszych domach nie zabraknie codziennego chleba i innych plonów ziemi.
Z wielką wdzięcznością oraz szacunkiem i podziwem dla ciężkiej pracy rolników spoglądamy na niezwykle wymowne chleby dożynkowe i przepiękne wieńce, przyniesione przed chwilą przez delegacje sołectw. Świadczą one o tym, że tegoroczne żniwa, mimo licznych problemów i niesprzyjających warunków przyniosły upragnione plony. (…) A rok nie należał do łatwych. Szkody powstałe w uprawach w wyniku wymarznięć, spowodowały konieczność zrobienia przesiewów. Zdobycie niezbędnych nasion, szczególnie zbóż jarych, było niezwykle trudne. Gdy nadeszły żniwa, często padający deszcz utrudniał upragnione zbiory. Kolejnym nieszczęściem były niespotykane do tej pory wichury, jakie przeszły nad naszą gminą pod koniec lipca i spowodowały wiele szkód materialnych, szczególnie w miejscowościach Słomowo, Szczytno, Studzieniec, Boguniewo, Nienawiszcz i Budziszewko, a także w samym Rogoźnie. Ale dzięki zaangażowaniu i poświęceniu, tak jak zawsze daliście sobie radę z przeciwnościami. Dlatego też niezmiennie zasługujecie na wdzięczność. Poziom rolnictwa w naszej gminie, dzięki Waszej wielkopolskiej przedsiębiorczości i etosowi pracy, jest wyróżniający na tle innych obszarów naszego kraju. Świadczą o tym chociażby tegoroczne zbiory kukurydzy, ziemniaków i buraków cukrowych, które będą należały do rekordowych.
Drodzy mieszkańcy Gminy Rogoźno. Dzisiejsza uroczystość, tak jak i poprzednie święta plonów, które odbyły się trzy lata temu w Słomowie, przed dwoma laty w Studzieńcu i w roku ubiegłym w Gościejewie, jest wyjątkowym wydarzeniem dla całej naszej społeczności lokalnej. Jej rangę podnoszą obecni wraz z nami dostojni goście, a także artyści, którzy za chwilę wystąpią na dożynkowej scenie. Pragnę życzyć Wam wszystkim, aby dzisiejsza uroczystość przyniosła znakomitą, zasłużoną i pełną uśmiechu zabawę.
Po nagrodzonym oklaskami przemówieniu burmistrza na scenę wkroczyła młodzież z Grupy Teatralnej TO MY, która zaprezentowała bardzo miły dla oka i ucha oraz niezwykle ciekawie zaaranżowany obrzęd dożynkowy w rytm „Czterech pór roku” Vivaldiego. Ubrana w piękne ludowe stroje młodzież przygotowana została przez swoje instruktorki Ewę Szturmińską i Joannę Kania. Pod koniec obrzędu starostowie dożynek otrzymali z rąk młodzieży chleb z tegorocznych zbóż, który tradycyjnie przekazali burmistrzowi z życzeniami aby dzielił go tak, by nikomu nie zabrakło.
Gdy symboliczne widowisko dobiegło końca Piotr Szturmiński odczytał list, jaki na ręce organizatorów dożynek przesłał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP Stanisław Kalemba:
Dzisiejszy świat, to często świat rywalizacji, konfliktów i konfrontacji. Świat, który jest nam – rolnikom, obcy, ale też świat, do którego możemy wnieść wiele dobrego; naszą chłopską mądrość wyrażoną przysłowiem „zgoda buduje”, umiejętność solidarnej współpracy opartej na naukach Jana Pawła II, który mówił „solidarność to jeden z drugim, a nie jeden przeciw drugiemu”. Dobrym symbolem wspólnego dobra i zgody może być te bochen dożynkowego chleba powstały w zgodnej współpracy wielu ludzi, rolników, młynarzy i piekarzy. (…) Pragnę jeszcze raz podziękować rolnikom za trud i plony zebrane z takim wysiłkiem. Dziękuję wszystkim pracownikom związanym z rolnictwem, samorządowcom i organizacjom rolniczym. Liczę na Wasze wsparcie oraz społeczną aktywność. Dziękuję za przywiązanie do wiary, tradycji i dziedzictwa kulturowego i życzę wszystkim uczestnikom Dożynek wszelkiej pomyślności, wiele szczęścia, zdrowia i zwykłej ludzkiej życzliwości.
Prowadzący poinformował również, że na adres burmistrza i przewodniczącego Rady Miejskiej wpłynęły listy z życzeniami od wojewody wielkopolskiego Piotra Florka, marszałka województwa Marka Woźniaka oraz posłów Marii Janyska i dr Killiona Munyama. Życzenia rolnikom i wszystkim uczestnikom dożynek złożyli również obecni na uroczystości goście, wśród których byli między innymi senator Jan Filip Libicki przedstawiciel posła Romualda Ajchlera - Jan Molski, radny sejmiku wojewódzkiego Jarosław Berendt, samorządowcy powiatu obornickiego: starosta Adam Olejnik, wójt Gminy Ryczywół Jerzy Gacek i burmistrz Obornik Tomasz Szrama, a także uczestniczący w dożynkach przedstawiciele zaprzyjaźnionych gmin: Marijampola na Litwie, Czorsztyna i Kalisza Pomorskiego. Warto w tym miejscu dodać, że okolicznościowe listy, które dotarły do organizatorów już po dożynkach, przesłali również posłowie Jacek Najder, Adam Szejnfeld i Jakub Rutnicki.
Gdy przemówienia dobiegły końca ogłoszono wyniki gminnych konkursów na najpiękniejszą posesję – Mój Piękny Dom i Moja Piękna Zagroda. Później z krótkim przedstawieniem wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Pruścach, a o godz. 18.30 rozpoczął się występ gwiazdy tegorocznych dożynek – pochodzącej ze Śląska grupy BABYLON. Po zakończeniu koncertu odbyła się zabawa taneczna. W zgodnej opinii wielu uczestników święta plonów, należało ono do jednego z najbardziej udanych w ostatnich latach.
Błażej Cisowski